Пациенти с рак, автоимунни или редки болести вече няма да чакат с месеци за отпускане на скъпи лекарства. До края на годината в касата ще заработи нов софтуер, с който заявките за протоколите ще се подават по електронен път, а срокът им за обработка ще отнема най-много две седмици. Това съобщи зам.-здравният министър д-р Бойко Пенков, цитиран от Скенер.нюз. В момента срокът за получаване на одобрение за терапия със скъпи медикаменти е два месеца при първо кандидатстване и един месец при всяко следващо.
„Частна фирма разработва софтуер, който ще позволи специалистът или лекарската комисия, която предписва даден медикамент, да подават електронни заявки до здравната каса. Документацията ще може да бъде проследена във всеки един момент от нейното движение, а лекарят ще може дори да изиска подробна информация от комисията, която одобрява протоколите“, обясни д-р Пенков. Системата ще е напълно безплатна за НЗОК, а тестовото и пускане ще стане още през септември.
„Търсим начин самите пациенти също да могат да проверяват по електронен път какво се случва с протоколите им, ходът на заявлението, на какъв етап е, какви са мненията и становищата“, добави зам.-здравният министър, който е и член на Надзорния съвет на касата.
Идеята е да се спести многократното разхождане на болните до районните каси, чакането по опашки и забавянето на лечението им. „С новата система пациентите ще трябва само веднъж да отидат до съответната РЗОК, за да си получат протокола. Освен това придвижването на един документ от точка А до точка В няма да отнема две седмици“, подчерта д-р Бойко Пенков.
Пациентите, на които са предписани скъпоструващи терапии, ще получават имейл или SMS кога да отидат да си вземат одобрения протокол. „Надявам се още до края на годината всички болни да усетят подобрение в обслужването и да не се налага да чакат повече от 10-15 дни, за да получат лекарствата си“, добави още д-р Пенков.
ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
- Минимум 1100 лв. за лекари и 1400 лв. – за медсестри предлагат на новите специализанти
- 20 болници ще участват в пилотния проект на цифровата платформа за медицинска диагностика
- С 0,5% са се увеличили цените на лекарствата през декември 2024 г.
- ЕК представи мерки за укрепване киберсигурността на здравния сектор
- Издадоха визата за проектиране за Националната детска болница