Трябва да се повиши доверието на пациентите и да им се осигури информиран достъп до лекарства. Около това се обединиха експертите по време на международна конференция, съобщиха от пресцентъра на МЗ.
Събитието, част от календара на Българското председателство на Съвета на ЕС в сектор здравеопазване, се проведе на 6 март 2018 г. в Националния дворец на културата.
В рамките на форума се проведоха дискусии по теми за достъпността до лекарствените продукти, за техния терапевтичен резултат и за ефективността при използването на публичния ресурс.
Присъстващите се обединиха около мнението, че Европа е доказала, че действащата регулаторна рамка в областта на лекарствата трябва да гарантира безопасността на пациентите и да осигури качествено лечение чрез доказано ефективни терапии.
Участниците обсъдиха необходимостта от прилагането на принципа на пропорционалност при лекарствоснабдяването, необходимостта от отчитане на спецификата в лекарствените политики на държавите – членки на ЕС, и възможността за намиране на общо национално и европейско решение. Едно от ключовите послания беше, че лекарствените продукти са специфични стоки и търговията с тях, както и контролът върху недостига на лекарствени продукти следва да бъдат регламентирани с устойчиви решения.
Акцент беше поставен върху намирането на баланс между скоростта на регулаторното одобрение и данните за безопасност на новите лекарствени терапии. Участниците във форума бяха категорични, че националните лекарствени регулатори се нуждаят от надеждни данни за ефективността на терапиите. В този контекст, от първостепенно значение е Европейският съюз да бъде последователен в политиките си по отношение и на генеричните лекарства, и на иновативните, което е в защита на интересите на всички европейски пациенти. Представителите на установените в ЕС иновационни и генерични производители, търговци на лекарства и регулаторни институции декларираха пред участниците на конференцията ангажимента си към здравето на хората при взимане на бъдещи решения в тази сфера – на национално и на европейско ниво.
Участие в конференцията взеха експерти от държавите – членки на Европейския съюз, Световната здравна организация, Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, Европейската комисия, Европейската агенция по лекарствата, академичните среди, индустрията и неправителствени организации, ангажирани в сферата на здравеопазването.