Идеята лечебните заведения да правят обществени поръчки е съвсем различна от това, което предложиха от Министерството на финансите и тя няма да се реализира по този начин. Това каза пред парламентарната здравна комисия министърът на здравеопазването проф. Христо Хинков в отговор на въпрос на депутата от ДПС Джевдет Чакъров относно предложените изменени в Закона за обществените поръчки.
„Идеята е един път завинаги да се реши, че болниците, които работят с обществен ресурс, без значение от собствеността, да правят обществени поръчки. Обществените поръчки трябва да се правят за лекарства и медицински изделия, заплащани от Здравната каса, тъй като има наказателна процедура от ЕК срещу България, защото това сега не се прави от частните болници“, уточни министърът.
„ЗОП се прилага за услуги, които са измерими, медицинските услуги не могат да се измерят. Няма нищо общо и няма да бъда променен Законът за здравното осигуряване в частта му, касаеща Рамковия договор“, допълни проф. Хинков.
Припомняме, че с промените в Закона за обществените поръчки се предлагаше да отпадне изключението ЗОП да се прилага за договори, сключвани от НЗОК с изпълнители на медицинска помощ; за договори, сключвани от Националната здравноосигурителна каса за заплащане и за договаряне на отстъпки на лекарствени продукти, медицински изделия, високоспециализирани апарати/уреди за индивидуална употреба и за помощни средства, приспособления и съоръжения за хората с увреждания.
Редица организации от здравния сектор обаче алармираха, че това ще създаде огромни законови противоречия, ще наруши конституционните права на здравноосигурените граждани на Република България и ще създаде проблеми при упражняването на здравноосигурителни права, съгласно правилата за координация на системите за социална сигурност. Освен това ще увеличи драстично разходите на Република България за планово лечение на нашите здравноосигурени пациенти в чужбина.