Общинските болници излизат на протест на 15-ти януари. Решение за това е взето по време на проведената днес среща на ръководството на Националното сдружение на общинските болници, информира за Zdrave.net неговият председател д-р Неделчо Тотев.
Протестът ще е символичен и ще се проведе между 12 и 13 часа, като в зависимост от решенията по места медиците ще излязат пред лечебните заведения или пред други общински структури. Причина за протестната акция е тежкото финансово положение на общинските лечебни заведения и като цяло проблемите в сектора.
„Протестът се прави с цел да предупредим управляващите и да изразим опасенията си, че цялата система рухва, не само общинското здравеопазване – за него е ясно, че ще си отиде с тези темпове и с това нежелание на управляващите да ни се даде това, което искаме. Ние си отиваме, но с нас си отива и системата. Няма изградена алтернатива и кой да запълни вакуума“, коментира д-р Тотев.
Исканията на общинските болници са три. На първо място от там настояват за целева субсидия в размер на 30 милиона лева, която да е насочена към стабилизиране на общинските лечебни заведения извън големите населени места. От сдружението се обявяват и за изплащане на надлимитната дейност, която за много от болниците формира около 30% от просрочените и неплатени дългове към доставчиците, обясни той. Сдружението иска и спешна актуализация на цените на клиничните пътеки, които не са променяни от 2006 година. Не на последно място ръководителите на общинските болници настояват за експертен дебат за българското здравеопазване. „Не искаме да решаваме нещата на парче, имаме готов модел, искаме да го предложим на дебат, както и да изслушаме и останалите визии за решаване на проблемите“, изтъкна д-р Тотев.
Българският лекарски съюз, чиито председател д-р Венцислав Грозев е присъствал на срещата, застава зад исканията на общинските болници, посочи още той.
По думите на д-р Тотев отчетите на болниците показват „драматично влошаване на състоянието“.“Голяма част от болниците от дълго време не изплащат заплати в пълен размер, друга част са задлъжнели толкова много, че са им спрени определени доставки, а на трети фондът за трудовите разходи е по-висок от т. нар. лимит или делегиран бюджет, който касата дава“, поясни той. Общият размер на дълговете на общинските болници към октомври е 24 милиона лева. Неразплатената надлимитна дейност на болниците от сдружението възлиза на 5 милиона лева. „Това е изразходван финансов и кадрови ресурс и дейност, която е отчетена, но не е заплатената“, посочи той.
Д-р Тотев коментира и казаното по-рано днес от здравния министър Кирил Ананиев, който съобщи, че МЗ ще подпомогне общинските болници с 6 милиона лева и заяви, че част от тях може да се преструктурират в ДКЦ. „Години наред ние получаваме тези суми – те обаче се дават само на онези болници, които обслужват рисков регион. И те не са целева субсидия, платена с цел моментно стабилизиране, а се дават, за да се даде глътка въздух на общинските болници“, обясни той, като допълни, че тази помощ се „разхвърля по месеците“ и не решава проблемите. „Това са същите онези пари, които Сдружението на общините беше осигурило през Министерство на финансите преди няколко години по наше настояване“, заяви той.
Идеята за преструктуриране на болници в ДКЦ д-р Тотев определи като „измъкване от ситуацията“. Той обясни, че едно ДКЦ няма нищо общо с дейността на болницата. „ДКЦ и болницата имат коренно различни дейности. Когато един човек има нужда от спешна животоспасяваща хоспитализация, ДКЦ-то няма да му реши проблема“, категоричен бе той. „Когато си с тежка пневмония, когато си с инфаркт или асматичен пристъп, когато тръгнеш да раждаш, няма да отидеш в ДЦК-то“, коментира той, като поясни, че този тип здравни заведения са с до 10 легла за наблюдение и по никакъв начин не биха могли да задоволят здравните потребности на населението в дадения регион. По думите му тази идея на практика означава закриване на болниците.