Днес фондация „В помощ на здравето“,представя официално първата у нас онлайн платформа за информираност за най-разпространените социалнозначими заболявания: Портал на пациента.
ТЕМИ И УЧАСТНИЦИ:
- Пациенти и „кеъргивъри“ с обща мисия в Портал на пациента – Владимир Томов, Фондация „В помощ на здравето“, Национален алианс на хора с редки болести
- Социалнозначимите заболявания в света – тежест и отговорност. Подходи за добра практика – д-р Скендер Сила, доц. Михаил Околийски, Офис на Световната здравна организация в България
- Пътят на пациента – от диагнозата до лечението – Багряна Маркова, НЗОК
- Социалнозначими заболявания и рискови фактори в системата на здравеопазване. Национални програми за здравеопазване на здравните специалисти.– проф. д-р Невена Цачева дмн, Българско академично дружество по трудова медицина
- Пациентът и правото на информиран избор – Мария Силяновска, Сдружение на засегнатите от заболявания на щитовидната жлеза (ВИОМ)
Модератор: Елена Цонева-Папуджиева, PR Care
ПОРТАЛ НА ПАЦИЕНТА е посветен на най-честите социалнозначими заболявания , той е една отворена система, в която непрекъснато ще се развиват теми, достижения в медицината, съвети към пациентите и близките им.
В момента са разработени следните области: кардиология (сърдечна недостатъчност, хипертония), диабет (метаболитен синдром, преддиабет, диабет тип 1 и тип 2), щитовидна жлеза (хипотиреоидизъм, хипертиреоидизъм, рак на щитовидната жлеза, репродуктивни проблеми), онкология (рак на дебелото черво, тумори на глава и шия, рак на женски органи), неврология (множествена склероза, паркинсон, епилепсия) и ревматология (болест на Бехтерев, ревматоиден артрит, псориатичен артрит, остеопороза).
ПОРТАЛ НА ПАЦИЕНТА е предназначен, освен за хора, които страдат от заболяване в някоя от посочените области, но и за тези, които се грижат за тях. Порталът е и за всички, които знаят, че здравето е най-голямата ценност – за нас и най-близките ни хора!
СОЦИАЛНОЗНАЧИМИТЕ ЗАБОЛЯВАНИЯ могат да бъдат определени като болести на съвременния начин на живот, но за съжаление често са и генетично предопределени. Тези заболявания са социално значими, защото са основата причина за смърт и/или влошаване на качеството на живот сред населението по целия свят. Те обхващат големи групи от хора в трудоспособна възраст, дори често в млада възраст, лечението им е скъпо и, въпреки че са често срещани, за тях все още не се знае достатъчно.
ПАРТНЬОРИТЕ НИ ДО МОМЕНТА: Българско дружество по ендокринология, Българско онкологично научно дружество, Дружество на кардиолозите в България, Българско дружество по неврология, Българско дружество по ревматология, Световна здравна организация, Национална здравноосигурителна каса, Медицински университет София, Българско академично дружество по трудова медицина, Катедра „Социална медицина“ към Факултет по Обществено здраве, Асоциация на студентите медици в България, Университетска акушеро-гинекологична болница “Майчин дом”, Университетска болница „Александровска“, Военномедицинска Академия, Университетска специализирана болница за активно лечение по ендокринология „Академик Иван Пенчев“, адв. д-р Мария Петрова( Европейски институт по медицинско право), Асоциация “Детско сърце”, Сдружение на засегнатите от заболявания на щитовидната жлеза (ВИОМ), Организацията на пациентите с ревматологични заболявания в България (ОПРЗБ), Сдружение „Асоциация на пациентите с ревматоиден артрит“, Асоциация на хора с множествена склероза.
СЪДЪРЖАНИЕТО НА ПОРТАЛ НА ПАЦИЕНТА е писано от професионален екип лекари, адаптирано е от здравни журналисти, пациентски организации и е одобрено от съответните научни дружества.