Нито един български гражданин няма да остане без лъчелечение. В това увери здравния министър Кирил Ананиев по време на заседанието на парламентарната здравна комисия. Той посочи, че по темата цари явно неразбиране и тълкуване на т. нар. „индикативни стойности“, свързани с този вид терапия. „Няма ограничение за лъчелечението на онкоболни лица“, подчерта Ананиев. Той поясни, че индикативните стойности не ограничават терапията на пациентите, а служат единствено и само за контрол.
Ананиев цитира и данни от анализ на НЗОК, според който преминалите през 2017 г. през лъчелечение пациенти са 12 393, а през настоящата 2018 г. техният брой е плануван в рамките на 13 706. Със 7,6 млн. лв. са увеличени средствата за тази терапия, като за тази година са предвидени 29,5 млн. лв.
За да няма напрежение по темата обаче, НЗОК е изпратила писмо до директорите на РЗОК, с което им е наредила индикативните стойности за юни месец да се отменят, разясни здравният министър.
На практика те са били въведени само за този месец и всъщност до края на годината такива не са били предвидени, стана ясно още от думите на Ананиев. Целта е била именно извършване на анализ за конкретния месец.
За да не се създава напрежение в бъдеще е важно представителите на медицинското съсловие, включително националните консултанти, да обсъждат своевременно възникнали проблеми по прилагането на НРД, коментира здравния министър. Конкретно по казуса с лъчетерапията е предвидена среща със специалистите в понеделник в Здравната каса.
На въпрос след като е имало идея да бъде извършен анализ на прилагането на лъчелечението, означава ли това, че има злоупотреби с него, здравният министър поясни, че почти във всеки вид медицински дейности има пропуски. Поради тази причина, подчерта той, контролът ще бъде по-подреден и засилен. „Никога не сме имали намерение да лишаваме хората от лъчелечение“, подчерта още веднъж той.