Медицинските бележки за липса на контакт със заразноболен при прием в детските градини да отпаднат като изискване, а лекарските становища ще се вписват в НЗИС. Това предвижда промяна в Наредба 3 от 2007 г. за здравните изисквания към детските градини, предложена за обществено обсъждане. Според МЗ така ще се намали броя на посещенията на родителите при общопрактикуващия лекар на детето, както и допълнителната административна тежест за медицинските специалисти по изготвянето на бележките.
Информацията от провежданите профилактични прегледи при деца, посещаващи детски градини, включваща антропометрични показатели, както и за наличието на хронично заболяване или алергия ще бъде достъпна за медицинските специалисти в детските градини през НЗИС. В здравно-информационната система ще бъдат записани и препоръките за лекарствени продукти и медицински изделия, които е необходимо да бъдат налични в детската градина за оказване на първа помощ в случай на инцидент или усложнение, свързани със заболяването, за което е диспансеризирано дете, указания за тяхното прилагане, както и данни за извършени имунизации. Тази информация ще се предоставя електронно, за служебно ползване, при създаване на съответна функционалност.
Отпада изискването за предоставяне на информация от проведени изследвания на кръв и урина, които отразяват само моментното състояние на детето, без да е посочена целта на изследванията, както и изискването на интерпретация на резултатите от медицински специалист. „По този начин, информацията и данните, събирани при прием в детска градина, чрез здравно-профилактични карти и предоставянето ѝ от родителите в здравните кабинети в детските градини, ще бъде заменена от своевременно информиране на медицинските специалисти при вписване на съответна медицинска информация в НЗИС“, казват от МЗ.
В електронния здравен запис на детето в НЗИС трябва да са вписани и всички извършени задължителни имунизации, съобразени с възрастта му. При определени условия (хронично заболяване, трансплантация, терапия, пребиваване в друга държава и т.н.) броят на приемите за дадени ваксини може да е променен. Поради това, при деца с поставени задължителни имунизации или реимунизации в друга възраст, общопрактикуващият лекар следва да предостави информация за причината за това и че детето е с редовен имунизационен статус
Предвидено е новите правила да влязат в сила от септември 2025 г.
Допълнително, информация за приложени препоръчителни имунизации също следва да се представи в здравния кабинет в детската градина, за улеснява изготвянето на оценка при регистриране. Например при случай на варицела в дадена група в детска градина е важно да се знае кои деца подлежат на карантина и посещение на засегнатата група, в зависимост от това дали има приложена ваксина или не срещу заболяването.