Средствата за медиците на първа линия ще се изчисляват по нов начин. Това става ясно от променената Методика на НЗОК за определяне на размера на сумите, заплащани от Фонда за работа при неблагоприятни условия по повод на обявена епидемична обстановка. Промените са съгласувани с БЛС, обясниха за Zdrave.net от фонда.
Основната промяна е свързана с факта, че след август, за да получат 85% от отчетената дейност, те ще трябва да имат реална изработена дейност в размер на 60%. За юли този праг ще е 50%.
Промяна има и при изплащането на бонусите от 1000 лв. за медиците от извънболничната помощ, както и допълнителните 360 лв. за сестрите, наети при личните лекари. От юли месец парите за ОПЛ и специалистите извън болниците ще се изчисляват на база коефициент, свързан с броя на заболелите от COVID на месечна база. Колкото по-нисък е той на база болни спрямо 100 000 души население, толкова по-малко ще са и допълнителните средства за медиците. Така например при заболеваемост до 150 души на 100 000 население, той ще е 0,25, а при пик на епидемията и разпространение на заразата от над 600 на 100 000 коефициентът ще е 1.
Коефициент се определя и при месечните суми за изпълнителите на СИМП/медицински центрове или диагностично-консултативни центрове, които отговаряха за работа при неблагоприятни условия. До момента те взимаха по 30 000 лв. месечно, но след юли средствата за тях също ще се определят на база заболеваемост.
В частта, свързана със заплащането на работещите в лабораториите, се поставя лимит от брой специалисти, които може да се отчитат за заплащане, като те ще са в зависимост от броя извършени PCR тестове. Ако броят им е до 100, ще може да се отчита един човек от персонала, а ако извършените изследвания са над 1000, то допълнителни средства ще могат да получат до 10 души медицински и немедицински персонал.
Корекции в наредбата има и при заплащането на средствата за работещите в болниците. Допълнителните пари ще се дават спрямо реално отработени часове за месеца. Ако медиците са работили по време на пик на епидемията, тоест при над 600 на 100 000 болни, те ще получават 1200 лв. вместо 1000 лв.