Стойността на отчетените дейности за заплащане на COVID през 2020 г. по клинични пътеки и процедури, както и за лечение на коронавирус с други придружаващи заболявания, надхвърля 84 млн. лв., а над 50 лечебни заведения са сключили договори с НЗОК за лечение на COVID. Това каза зам.-министърът на здравеопазването и председател на Надзорния съвет на Касата Жени Начева по време на изслушването във Временната комисия за контрол на разходите на публични средства, свързани с преодоляването на последствията от разпространението на COVID-19 днес.
Изразходваната сума за плащане на PCR-тестове в периода април-декември пък е в общ размер 6, 7 млн. лв. за направени над 111 000 високо специализирани изследвания.
„Имаме няколко видове плащания“, каза управителят на НЗОК проф. Петко Салчев. „Това са директните плащания за лечение и диагностика – 84, 569 млн. лв. Тук не сме добавили 20-те лв. към клиничните пътеки за диагностика на пациентите, които са 96 913 лв. Общо 200 000 лв. са директни плащания при пациентите, плюс диагностичните плащания за PCR тестовете, които плащаме на базата на направления“, каза той.
По думите му индиректните плащания са няколко направление – по методиката за неблагоприятни условия – 278 млн. лв., което представлява 12 % от общите плащания. Това са плащанията, с които се компенсират спрените със заповед на министъра профилактични и диспансерни прегледи, както и плановите операции, за да поддържаме системата жива. Още една група индиректни плащания са плащанията, които касата извърши на собствените си служители в помощ на РЗОК. В момента се изготвя справката, която ще дадем на Сметна палата и НАП. Това са 1000 лв. на първа линия, които не са осигурени от бюджета на държавата , а от бюджета на Касата“, заяви още управителят на НЗОК.
Проф. Салчев допълни, че най-голямо е доплащането при денталните дейности. „То е над 33 %, за да може денталните лекари да продължат да извършват своята дейност. Не можаха да се включат по другите програми, тъй като те са сключили договор с нас. Вторият голям дял доплащане, 15.16 %, е при специализираната извънболнична помощ“, допълни още проф. Петко Салчев.
Проф. Салчев заяви още, че болниците продължават да работят по стария ред и да настояват да им се дават пари. „Кризи ще има и след време. Ще изискам следващия месец освен договорите, които ще се сключат с Касата, да ни представят индивидуалните противоепидемични планове, тъй като ако сега намалим леглата за COVID, не се знае дали при някоя друга инфекция, няма да се наложи да разкриваме легла за нещо друго“, каза още той.