От въвеждането си през декември 2020 г. ваксините срещу COVID-19 намалиха смъртните случаи с най-малко 57%, спасявайки повече от 1,4 млн. живота в европейския регион на СЗО. Повечето спасени животи са на хора на възраст 60 или повече години, принадлежащи към групата с най-висок риск от тежко заболяване и смърт от вируса SARS-CoV-2.
Това отчита ново проучване на СЗО – Европа, представено днес от организацията.
Само първата бустерна ваксина е спасила 700 000 живота, установява проучването.
Според данните от него, известният днес брой на смъртните случаи от COVID-19 в Европейския регион, който в момента е 2,5 млн., е можел да достигне 4 млн. без ваксините.
„Постоянно подчертаваме важността на ваксините срещу COVID-19, особено за по-възрастните хора и най-уязвимите. Това проучване документира резултата от страните, прилагащи този съвет. Доказателствата са неопровержими“, заяви д-р Ханс Клуге, регионален директор на СЗО за Европа.
От началото на пандемията от COVID-19 в Европейския регион на СЗО, който обхваща 53 държави членки в Европа и Централна Азия, са регистрирани повече от 277 млн. потвърдени случая и над 2,5 млн. смъртни случая.
Силата на ваксините
Докладът отчита 57% намаление на смъртността сред 70-79-годишните и 54% намаление на смъртните случаи сред тези на възраст 60-69 години. Смъртността е с 52% по-ниска във възрастовата група от 50 до 59 години. Възрастовата група, която се е облагодетелствала най-много от ваксинацията, е на хората над 80 години, при които общата смъртност намалява с 62%.
При тези на възраст от 25 до 49 години получаването на втора доза ваксина е довело до 48% намаление на смъртността, въпреки че имунизацията с втори и трети бустер е само 5% в тази група. С други думи: дори в тази група, без ваксинация броят на смъртните случаи би бил почти двойно по-голям, смятат от СЗО.
Смъртността в страните намалява с до 75%
Проучването на СЗО – Европа отчита още, че ваксинацията срещу COVID-19 е спасила повечето животи през периода на Omicron, декември 2021 г. – април 2023 г.
По отношение на въздействието върху смъртността в Европейския регион на СЗО като цяло, Израел отбелязва най-големи ползи за всички възрастови групи със 75% намаление на смъртността, следван от Малта и Исландия, съответно със 72% и 71% намаление.
Ако се разпределят по възрастови групи, отново при хората на 80 и повече години са отчетени най-големите ползи от ваксинацията срещу COVID-19, при намаляване на смъртността със 70% в Малта и 71% в Обединеното кралство.
Като цяло държавите, въвели програми за ранна ваксинация, която обхваща големи части от населението – като Белгия, Дания, Исландия, Ирландия, Израел, Малта, Холандия и Обединеното кралство – са усетили най-голяма полза от ваксините чрез броя на животите, спасени като цяло.
Да се научим да живеем с COVID-19
Тъй като в Северното полукълбо зимата е в разгара си, случаите на COVID-19 отново се увеличават, заедно със скорошната вълна от други респираторни вируси, включително респираторно-синцитиален вирус ((RSV) и грип, отбелязват от СЗО.
„COVID-19 не е изчезнал. Ние просто се научихме да живеем с това“, каза д-р Клуге. „Голяма част от обществото е придобило някакво ниво на имунитет чрез ваксинация, инфекция или и двете. Повечето от нас са в състояние да оценят собственото си ниво на риск и риска за другите. И ако се разболеем с признаци на COVID-19 или грип, повечето от нас знаят, че е най-добре да си стоят вкъщи и далеч от другите“, допълни той.
Сред източниците на доклада на СЗО – Европа са седмичните преброявания на смъртните случаи от COVID-19 и приложените дози ваксини за възрастова група, докладвани от 34 от 53 държави членки, области и територии в Европейския регион на СЗО към TESSy (Европейската система за наблюдение) между 2020 г. и март 2023 г.