Експертна среща, посветена на нуждата от експресна диагностика при сърдечносъдови заболявания и инсулт, ще се проведе на 27 юни от 9 часа в големият салон на УМБАЛ „Св. Анна“ – София, съобщиха от лечебното заведение.
Целта на срещата е да се повиши информираността на лекари, пациенти и отговорни национални институции към въвеждането на експресна диагностика с Point of Care устройства в клиничните стандарти и практическата им употреба. Устройствата позволяват за минути да бъде измерено протромбиновото време (INR). Нивото на INR е определящо за адекватното решение на клинициста с цел минимализиране рисковете от кървене, но стандартното лабораторно изследване отнема относително дълго технологично време и това често се явява критично за изхода на лечението.
В момента обаче устройствата за бърза диагностика не са заложени в нито един медицински стандарт у нас, включително и в стандарта за лечение на инсулт. „Освен непосредствената клинична полза и постигането на по-добро качество на живот на пациентите, този вид диагностика ще облекчи здравната система от много директни и индиректни разходи, свързани както с лечението на усложненията от инсулт, така и с временната и трайна неработоспособност на пациента“, казва председателят на Българското дружество по инсулт д-р Филип Алексиев.
Събитието ще се състои в конферентната зала на УМБАЛ „Св. Анна“ – София в партньорство с Медтех България, Българското дружество по инсулт, Българската лига по хипертония, Националната асоциация на работещите в спешна помощ и Асоциацията за инсулт и афазия.
По време на конференцията секретарят на Българското дружество по инсулт доц. Росен Калпачки ще говори за „златния час“ за лечение на инсулт и ползата от експресна диагностика, а проф. Арман Постаджиян от Българска лига по хипертония – за ролята на експресното изследване на тропонина за диагностиката, навременното лечение и прогнозата при пациентите със сърдечносъдови заболявания. Лектори ще бъдат още спешният лекар д-р Десислава Кателиева и здравният икономист Аркади Шарков.