Неравнопоставеността във финансирането на психиатриите и липсата на контрол са в основата на всички проблеми в тази сфера, а предложенията, които прави омбудсманът за законови промени са чудесни, но в реалността някои от тях са невъзможни.
Това заяви днес министърът на здравеопазването в оставка проф. Христо Хинков по време на заседанието на Временната комисия за защита на правата на психичноболните пациенти и изготвяне на законодателни промени, които да ги гарантират.
Той бе категоричен, че клинични пътеки в психиатрията трябва да има, а качеството на лечебната дейност в психиатричните стационари трябва да бъде обект на контрол, което може де се случи ако те преминават през процедура за акредитация.
По думите на проф. Хинков въвеждането на клинични пътеки ще доведе до по-добра финансова отчетност, а средствата, предвидени в Плана за възстановяване и устойчивост за построяването на 300 амбулатории в отдалечени региони трябва да бъдат пренасочени за изграждането на 12 центъра за психично здраве в големите градове. Министърът в оставка обоснова това предложение с очевидната, по думите му, тенденция за деинституционализация на психиатричната грижа, при която интервенциите са изнесени основно в общността, а не в стационарите.
По време на дискусията повечето участници се обединиха около становището, че е необходимо прецизиране на текстовете, предложени от омбудсмана за промени в глава 5 на Закона за здравето и Наредба 1 на МЗ от 2009 г. и определиха някои от тях като неприемливи. От представените аргументи стана ясно, че е трудно да се реализира на практика предложението при необходимост от имобилизация и изолация на пациент в екипа да се включват юрист и представител на хуманитарна и правозащитна организация.
Също така неодобрение срещна и предложението да бъде въведен електронен регистър, в който в реално време да се записват всички действия по имобилизация и изолация с данни за необходимостта от тях и времевия интервал, в който пациентът е бил приведен в това състояние.
Председателката на комисията Деница Сачева, депутат от ГЕРБ – СДС определи създаването на такава информационна система като възможна от управленска гледна точка, но уязвима от гледна точка на публичност, тъй като у нас стигмата към хората с психична болест е много разпространена.
В коментар по темата директорката на ДПБ – Нови Искър д-р Цветеслава Гълъбова попита как на практика може да се реализира това предложение, като в психиатриите липсва персонал, а инцидент може да възникне по всяко време на денонощието, при това едва ли могат да се намерят средства за заплащане на юрист и представител на НПО-сектора.
Деница Сачева призова проблемните текстове да бъдат още веднъж обсъдени и редактирани и предложи здравното министерство в оставащите работни дни да мобилизира капацитета си и да изготви точни разчети за конкретния размер на средствата, които са необходими за мерки, които да доведат до промяна на ситуацията в психиатричната помощ.
Депутатът от ГЕРБ – СДС проф. Костадин Ангелов изрази съмнение в действителните намерения на този екип на МЗ да предприеме действия в тази посока. Той посочи, че по последна информация ръководството на ведомството е разпоредило незабавно да бъдат разпределени средства за допълнително материално стимулиране на администрацията в максимален размер, в това число и авансово за последния месец, но е свело капиталовите разходи до нула.
Според проф. Ангелов това само доказва, че ръководният екип на МЗ се придържа към философията „След мен и потоп“. Министърът в оставка Хинков репликира, че той повече няма да е вече доброто момче и ще казва истината, колкото и нелицеприятна да е тя.
„За да има клинични пътеки в психиатрията и нови ЦПЗ е необходима малко помощ и политическа подкрепа. Без това нищо няма да се случи“, подчерта проф. Хинков.
Министърът в оставка представи и предложенията на работната група към МЗ за промени в Закона за здравето, които предстои да бъдат внесени в парламента.
Сред тях са премахване на изискването да бъде създаден регистър на психичноболните лице, а когато по силата на нормативен акт трябва да бъде удостоверен психичния статус на някого, то това ще се случва по досегашния ред. „На лицето ще бъде издаван административен документ от лекар, който ще съдържа данни за психичното му състояние към момента на изискване на документа. Информацията за психичния статус на това лице в миналото ще се съдържа в досието му в НЗИС“, уточни проф. Хинков.
Той допълни, че в закона ще бъде записано и гарантиране на граждански контрол, за да се предотврати възможността инцидентът със загиналия в ДПБ Ловеч пациент да се повтори.
Зам.-министърът на здравеопазването доц. Михаил Околийски пък добави, че в закона ще бъде уреден и начина на финансиране на постоянно пребиваващите в психиатрични болници 237 пациента.
На следващото заседание на комисията, което ще бъде и последно, депутатите ще гласуват решението си по отношение на предлаганите промени. Всички обаче бяха единодушни, че промените в Закона за здравето ще бъдат приети от следващия парламент.