Неотдавнашно проучване, публикувано в Science Advances, хвърли светлина върху връзката между структурите на мозъчните клетки и ефективността на паметта при възрастни хора.
Изследването, проведено от екип от учени, се фокусира върху ролята на дендритните шипове – малки изпъкналости на невроните, които са от решаващо значение за паметта и ученето. По-конкретно, проучването изследва дали размерът на главите на дендритните шипове в темпоралната кора е по-добър предиктор за ефективността на епизодичната памет, отколкото броят на синапсите, информира БГНЕС.
Проучването установява, че по-големият диаметър на главите на дендритните гръбначни стълбове в темпоралната кора (по-конкретно в зона 37 на Бродман) е силно свързан с по-доброто представяне на епизодичната памет. За разлика от тях плътността на тези шипове не оказва значително влияние върху паметта и не корелира с мозъчните промени, свързани с болестта на Алцхаймер.
Изследването сравнява резултатите от две области на мозъка: темпоралната кора (BA37) и премоторната кора (BA6). Въпреки че диаметърът на главата на гръбначния стълб в темпоралната кора е най-силно предсказващият фактор за ефективността на паметта, характеристиките на гръбначния стълб в премоторната кора са по-слабо свързани с паметта, което предполага, че темпоралната кора играе по-решаваща роля за запазването на паметта.
Резултатите от проучването показват, че синаптичната сила, отразена чрез размера на главите на дендритните гръбначни стълбове, може да е по-важна за поддържането на паметта при стареене и ранна болест на Алцхаймер, отколкото самият брой синапси. Това разбиране може да насочи бъдещи терапевтични стратегии, насочени към запазване на паметта чрез въздействие върху синаптичните структури.
В проучването са използвани постмортални мозъчни проби от 128 възрастни хора, участвали в проучването на религиозните ордени и проекта „Памет и стареене“ на Ръш (ROSMAP). Тези участници, които са били подложени на когнитивна оценка през целия си живот, са предоставили мозъците си за изследване след смъртта. Използвайки съвременни техники за визуализация, изследователите са анализирали над 55 000 индивидуални дендритни шипове, като са се фокусирали върху тяхната морфология и корелация с когнитивното представяне.
Изследването подчертава значението на структурата на дендритните гръбначни стълбове за запазването на паметта, особено в темпоралния кортекс. Констатациите подчертават, че подобряването или запазването на качеството на синапсите, а не на тяхното количество, може да бъде от ключово значение за борбата със загубата на памет при стареене и невродегенеративни заболявания като болестта на Алцхаймер.
Проучването предлага нова перспектива за това как структурите на мозъчните клетки влияят върху паметта, проправяйки пътя за потенциални нови лечения, насочени към смекчаване на влошаването на паметта при възрастни хора.