Ново изследване показва, че „наваксването“ през уикендите на недостигащите часове сън, натрупани през седмицата може значително да намали риска от сърдечни заболявания, пишат американски медии. Много хора натрупват „дълг от сън“ през седмицата, надявайки се да го компенсират с допълнителни часове през уикенда, констатират учените.
Недостигът на сън, според специалисти, представлява разликата между това качествения сън, от който имаме нужда, т.е. най-малко 7 часа всяка нощ, и това колко всъщност получаваме.
В нов анализ, представен на конгреса на Европейското дружество по кардиология в Лондон, изследователи базирани в Китай са докладвали, че хората, които спят най-много през уикенда, имат с 19% по-малка вероятност да развият сърдечно заболяване в сравнение с група, която спи най-малко допълнителни часове през тези два дни.
Предишни изследвания показаха, че липсата на достатъчно сън е свързана с лошо здраве. Има обаче малко изследвания за това как допълнителният сън през уикенда влияе на сърцето.
Изследователи са анализирали данни от здравните досиета на 90 903 лица, включени в проекта Biobank в Обединеното кралство. Целта е била да се оцени връзката между сърдечните заболявания и „компенсирания сън“, дефиниран като „наваксване на загубения сън през уикенда“.
При проследяването на участниците и било установено, че онези, които са компенсирали с най-много допълнителен сън през уикенда – около 16 часа – са имали 19% по-малка вероятност да развият сърдечно заболяване в сравнение с хората от групата, която е спала най-малко през уикенда.
Според изследователи обаче няма преки доказателства, че наваксващият сън през уикенда директно води до подобряване на здравето на сърцето.
По-дългият сън през уикенда може само частично да намали липсата на сън, категорични са учените.
Например, по-продължителният сън през уикенда може да намали умората и сънливостта, но въпреки това може и да не намали риска от затлъстяване при хора, които са лишени от сън, допълват те.
Скорошно проучване на Gallup е установило, че само 42% от възрастните в САЩ получават толкова сън, колкото им е необходим, а 57% казват, че биха се чувствали по-добре, ако можеха да спят повече.