Фонд „Научни изследвания“ към Министерството на образованието и науката публикува на електронната си страница покана за участие в конкурс за финансиране на фундаментални научни изследвания по обществени предизвикателства, свързани с пандемията от COVID-19 за 2020 год.
Тематичните направления, в които ще бъдат финансирани изследвания са две.
Тематично направление 1 включва медико-биологични проблеми, като проектните предложения в рамките на това направление трябва да включват една или повече от следните тематики: биологични и биомедицински изследвания на SARS-CoV2, включително структурата и организацията на вируса, начина му на проникване в организма и клетките и механизми на вътреклетъчно предаване; епидемиологични и имунологични изследвания, свързани с протичането на инфекцията със SARS-CoV2; разработване на терапии за лечение на корона-вирусна инфекция и ваксини за превенция на заразяване със SARS-CoV2, доказани при модели in vivo; разработване на изследователски модели за наблюдение на вируса в реални условия и нови диагностични средства за специфично доказване на SARS-CoV2; всички области на материалознанието, които могат да повлияят на изследванията, свързани с превенция и лечение на COVID-19; фактори на околната среда, които повлияват на предаването и оцеляването на вируса SARS-CoV2, доказани при модели in vivo.
Тематично направление 2 включва социални, икономически и образователни аспекти на пандемията COVID-19, като проектните предложения в рамките на това направление трябва да включват една или повече от следните тематики: изграждане на ефективни механизми за предотвратяване или ограничаване на епидемии от високорискови вирусни заболявания с минимални последици за обществото и икономиката; социални, психологически, правни, културни, образователни, етични и други аспекти на мерките, въведени в различни държави с цел ограничаване разпространението на вируса; мерки за възстановяване на икономиката и преодоляване на социалните и финансовите последици от пандемията и ограниченията, наложени във връзка с нея.
Общият прогнозен бюджет на конкурса е 1 800 000 лв.
За тематично направление 1 са предвидени 1 560 000 лв., а за тематично направление 2 – 240 000 лв.
В тематично направление 1 общият размер на финансирането за всеки индивидуален проект по настоящата процедура трябва да бъде в следните граници: Минимална сума за всеки отделен проект – 100 000 лв. Максимална сума за всеки отделен проект – 120 000 лв. за участие на колектив от една научна организация (с участие на не по-малко от 5 учени с образователната и научна степен „доктор“). Максимална сума за всеки отделен проект – 200 000 лв. за участие на колектив от две научни организации (с участие на не по-малко от 10 учени с образователната и научна степен „доктор“). Максимална сума за всеки отделен проект – 300 000 лв. за участие на колектив от три или повече научни организации (с участие на не по-малко от 15 учени с образователната и научна степен „доктор“). Проектни предложения с участие на по-малко от 5 учени с образователната и научна степен „доктор“ не са допустими.
В тематично направление 2 минималната сума за всеки отделен проект е 30 000 лв.,а максималната сума за всеки отделен проект е 60 000 лв. (с участие на не по-малко от 3 учени с образователната и научна степен „доктор“)
Проектни предложения с участие на по-малко от 3 учени с образователната и научна степен „доктор“ не са допустими. Не се допуска изкуствено разделяне на проекти, за да бъдат заобиколени горните прагове.
Публичното финансиране не трябва да надвишава 100% от общия размер на допустимите разходи на проекта, като исканата сума за финансиране на отделен проект трябва да бъде кратна на 100 лв.
Срокът за изпълнение на одобрените проекти е до 24 месеца, като за начална дата на проекта се счита датата на подписване на договора за финансиране.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 23 юни. Срокът за проверка на административно съответствие и допустимост – 26 юни. Срокът за оценка и класиране е 24 юли, а стартът на проектите е определен за 10 август 2020 г.