Един от най-големите специалисти в областта на трансплантологията у нас – проф. Никола Владов, беше отличен с приза Лекар на годината – 2016 на Българския лекарски съюз. Наградата му бе връчена лично от председателя на съсловната организация д-р Венцислав Грозев. Признанието беше получено в деня, в който проф. Владов празнуваше и личен празник – рождения си ден.
Проф. Владов оглавява Клиниката по чернодробно-панкреатична и трансплантационна хирургия на ВМА. Той е специализирал „Чернодробна трансплантация” в Париж и „Лапароскопска колопроктология” в Италия. Ръководител е и на програмата за чернодробни трансплантации при ВМА.
„За мен е голяма чест и гордост да бъда носител на тази награда – може би най-голямото признание от медицинската гилдия“, коментира след получаване на отличието проф. Владов. „Зад тази награда преди всичко стои много труд, понякога и денонощен, много отдаденост и разбира се и много лишения, за които обаче не съжалявам, защото са ми донесли и много удовлетвореност в годините, през които работя като хирург“, призна той.
По думите на проф. Владов у нас има все още много неща, които могат да се развият в областта на трансплантологията. „България все още е на едно от последните места по трансплантация на органи – имам предвид сърце, черен дроб и бъбреци, така че има още много работа, която трябва да се свърши“, коментира той в отговор на въпрос на Zdrave.net. „Смятам, че България има добре подготвени екипи, които могат да извършват трансплантации, но системата на целия донорски процес трябва да се усъвършенства“, допълни той. Запитан какво е мнението му за въвеждането на кръстосаното донорство, той отговори, че има известни резерви в това отношение и допълни: „Имаме да вървим още по пътя на нормалното донорство, а кръстосаното ще дойде от само себе си“.
Според проф. Владов реформата в българското здравеопазване трябва да има за цел и задържане на младите лекари в родината. „Те получават добро образование в България, след което ние ги „изпускаме“. В същото време у нас има глад за специалисти в различни специалности“, отбеляза той.
За пръв път БЛС връчи и отличия за мениджър на годината и принос в стимулирането на кариерното и научно израстване на млади лекари, които взеха съответно проф. Карен Джамбазов от Университетската болница „Св. Георги“ в Пловдив и проф. д-р Красимир Методиев, ръководител на катедра „Предклинични и клинични науки“ в Медицински университет във Варна.
„Когато преди шест години с моя екип поехме управлението на болница „Св. Георги“, никой от нас не е очаквал, че ще стигнем до тази точка. Не сме имали амбиции да получим награда, а по-скоро искахме да докажем, че най-голямата държавна болница може да бъде управлявана по начин, по който да се превърне в стабилна структура и да заеме стабилно място на пазара на медицински услуги“, посочи проф. Джамбазов. „Държавните болници не са приключили своята роля в системата на здравеопазването, напротив – те би трябвало да имат все по-важна роля. С един добър мениджмънт, насочен към запазване на кадрите чрез повишаване на техните заплати, и с преценка за правилни инвестиции всяка една болница може да заеме своето обществено място“, изтъкна още той.
От своя страна проф. д-р Красимир Методиев разказа за голямата роля на Интернационалната медицинска асоциация България (ИМАБ), която оглавява. До момента по линия на организацията с пълни стипендии в чужбина са заминали над 150 български лекари, най-много от които са се обучавали в Израел. „Близо 2/3 от тях за съжаление не са в България“, отбеляза той. От друга страна, посочи проф. Методиев, тези млади хора са мостът на България със света. „Ние сме ги загубили като специалисти за родното здравеопазване, но от друга страна контактите с тях разширяват възможностите за доста по-активни дейности по отношение на редица съвместни проекти“, допълни той.