Различни цени на клиничните пътеки според вида на болницата обмисля здравното министерство като мярка срещу продължаващото трупане на дългове на лечебните заведения.
В момента държавните и общинските болниците дължат над половин милиард лева. Близо половината от задълженията са просрочени. Най-много са тези към търговците на медикаменти и консумативи.
Болницата с най-големи задължения е пловдивската „Св. Георги“, а челната тройка допълват столичната „Александровска” и варненската „Св. Марина“.
Здравното министерство има идея да бори задълженията на болниците с разделяне на остойностяването на клиничните пътеки. „Когато се види от ниво болница – областна, университетска, общинска и т.н., ние ще видим има ли разлики за самата себестойност. Хората, които работят на по-високо ниво, влагат повече, това да бъде възмездено“, обясни пред BTV зам.-здравният министър д-р Бойко Пенков.
В допълнение министерството смята да увеличи приходите в болниците, като отдаде под наем или продаде неизползвани сгради, собственост на лечебните заведения.
ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
- Частните болници отново ще провеждат обществени поръчки за лекарства по НЗОК
- Близо 100 млн. лв. е заплатила НЗОК за скъпоструващи лекарства за деца през 2024 г.
- На първо четене: Частните болници да провеждат обществени поръчки за лекарства
- Според анализ на БАПЗГ: Два пъти по-малко от необходимото са медсестрите в болниците ни
- Ваксина срещу херпес зостер намалява риска от сърдечни заболявания с 8 години