Почти една трета от медицинските сестри в САЩ щати обмислят да напуснат професията си, след като COVID пандемията допринесе много за влошаването на здравето им, като ги остави уморени и претоварени, сочат данни от проучване, цитирано от Ройтерс.
То е обхванало над 18 000 медицински сестри и е било проведено от AMN Healthcare Services през януари. Обобщени данни сочат, че 30% от анкетираните искат да напуснат кариерата си, което е със 7 процентни пункта повече спрямо 2021 г., когато започна вълната от оставки, предизвикана от пандемията.
Проучването е показало още, че 36% от медицинските сестри планират да продължат да работят в сектора, но е възможно да сменят работното си място.
„Това наистина извежда на преден план продължаващото предизвикателство за психичното здраве и благосъстоянието на медицинските сестри след пандемията“, коментира главният изпълнителен директор на AMN Healthcare Кари Грейс.
Изводът е, че са необходими промени в няколко посоки. От една страна, 69% от медицинските сестри търсят повишени заплати, а 63% – и по-безопасна работна среда, за да намалят нивото си на стрес.
Това се случва в момент, когато болничният оператор и лидер сред компаниите доставчици на медицински персонал HCA Healthcare обяви, че след пандемията ситуацията с персонала започва да се подобрява.
Въпреки че недостигът на персонал в болниците е проблем от няколко години, той набра особена сила не само в САЩ, но и в целия свят след края на 2021 г., като достигна своя връх в началото на 2022 г. след огромния брой оставки поради прегаряне.
Кризата с персонала увеличи значително разходите на болничните оператори, но същевременно увеличи и печалбите на доставчиците на медицински персонал като AMN Healthcare, отбелязват експерти.