В сегашния Национален рамков договор няма разработен механизъм за ситуация, при която общопрактикуващ лекар не може да изпълнява задълженията си поради болест или смърт. Това стана ясно от думите на директора на НЗОК проф. Петко Салчев пред Zdrave.net. Потърсихме го във връзка с многото случаи на починали медици от COVID сред редиците на личните лекари, както и тези, на които се налага да излязат в болничен.
Наскоро председателят на Сдружението на общопрактикуващите лекари д-р Георги Миндов коментира подобни казуси. „Когато се разболеят един лекар и неговият заместник, на практика пациентите остават без личен лекар. Много от колегите ни са в болници. Трябва да има механизъм по време на извънредната епидемична обстановка пациентите да могат да отидат при всеки друг личен лекар, който е здрав в момента”, заяви д-р Миндов пред Нова телевизия.
Проблемът на практика засяга хиляди пациенти, особено хронично болните, които са включени в листата на един семеен лекар. Освен че остават без възможност за преглед при такава ситуация, те не могат да си вземат и нужните им лекарства, докато не намерят нов личен лекар, който да ги включи в листата си.
В сегашното НРД няма разработен механизъм, посочи проф. Салчев, като уточни, че той не е участвал в изготвянето му. Управителят на НЗОК обаче подчерта, че се очакват предложения в тази насока от страна на БЛС. „Очакваме предложения от Българския лекарски съюз и бихме били доволни, ако ни предложат варианти“, допълни той. „Вратата ми е отворена за срещи“, отбеляза проф. Салчев.
Според директора на Касата проблемът може да се реши, ако личните лекари обединят практиките си, както се случва в много държави. По този начин те биха могли да създадат графици с участието на няколко медици и да наемат допълнителен помощен персонал, поясни той. Проф. Салчев обаче призна, че в момента такава промяна няма как да се реализира поради различни фактори.