СЗО обяви, че четвъртата преквалифицирана от организацията ваксина срещу човешки папиломен вирус (HPV), Cecolin®, е одобрена за употреба в еднодозова схема.
Решението е взето въз основа на нови данни за продукта, който отговаря на критериите, посочени в препоръките на СЗО от 2022 г. за алтернативна употреба на ваксини срещу HPV не по предназначение в схеми с еднократна доза, уточняват от пресслужбата на организацията.
Таза важна промяна ще допринесе за подобряване на устойчивото снабдяване с HPV ваксини, като ще позволи повече момичета да бъдат обхванати с ваксините, които предотвратяват рака на шийката на матката.
„Като добавихме още една опция за схема за ваксиниране с една доза HPV ваксина, направихме още една стъпка, която ни доближава до целта ракът на маточната шийка да остане в историята“, коментира генералният директор на СЗО д-р Тедрос Аданом Гебрейесус.
От организацията припомнят, че над 95% от 660 000 случая на рак на маточната шийка, които възникват в световен мащаб всяка година, са причинени от HPV. На всеки две минути една жена умира от това предотвратимо заболяване в световен мащаб и 90% от тези смъртни случаи се случват в страни с ниски и средни доходи. От 20-те най-силно засегнати страни от рак на маточната шийка 19 са в Африка. Въвеждането на ваксина срещу HPV е възпрепятствано от недостиг на доставки в световен мащаб от 2018 г. насам.
„90% от момичетата да бъдат напълно ваксинирани с HPV ваксина до 15-годишна възраст е целта за първия стълб на глобалната стратегия на СЗО за елиминиране на рака на маточната шийка“, припомня д-р Кейт О’Брайън, директор на Отдела по имунизация, ваксини и биологични продукти в СЗО.
„Като се имат предвид продължаващите предизвикателства при доставките, това добавяне на еднодозова ваксина означава, че страните ще имат по-голям избор от ваксини, за да достигнат до повече момичета“, допълва тя.
Все по-голям брой ваксини, първоначално предварително квалифицирани за употреба в схема с две дози, сега могат да се използват в схема с единични дози.
Индикацията за употреба на единична доза за тази допълнителна ваксина е включена във второто издание на техническия документ на СЗО относно съображенията за избор на ваксина срещу HPV.
Подобно на други лекарства и ваксини, когато има данни в подкрепа на модифицирана употреба, ръководена от ясна полза за общественото здраве, консултативните органи за обществено здраве могат да препоръчат употреба „не по предназначение“, докато производителят не добави тази модифицирана употреба към своя етикет.
Глобални данни, публикувани на 15 юли 2024 г., показват, че обхватът на ваксината с една доза HPV ваксина сред момичета на възраст 9-14 години се е увеличил от 20% през 2022 г. на 27% през 2023 г. През 2023 г. 37 държави са прилагали схемата с еднократна доза. Към 10 септември 2024 г. 57 държави прилагат схемата за еднократна доза. СЗО изчислява, че възприемането на схемата за еднократна доза е довело до най-малко 6 млн. допълнително ваксинирани момичета, които са били достигнати с HPV ваксини през 2023 г.
По-рано тази година страни и партньори отделиха близо 600 млн. щатски долара ново финансиране за елиминиране на рака на маточната шийка. Финансирането включва 180 млн. щатски долара от фондацията на Бил и Мелинда Гейтс, 10 млн. щатски долара от УНИЦЕФ и 400 млн. щатски долара от Световната банка.
Заедно със силния продължаващ ангажимент на Gavi, тези инвестиции ще помогнат за ускоряване на въвеждането и увеличаване на обхвата на HPV ваксината сред момичетата до 2030 г.
Друга добра новина е предварителната квалификация на СЗО на 2 август 2024 г. за допълнителна ваксина срещу HPV Walrinvax®, което я прави петият продукт, наличен на световния пазар. Това ще допринесе за по-устойчиво снабдяване с HPV ваксини, което ще позволи на повече момичета да получат ваксината, категорични са експертите на световната организация.
Walrinvax® е предварително квалифициран със схема с две дози. Ще са необходими допълнителни данни, за да се оцени дали тази ваксина може да бъде препоръчана за схема с еднократна доза в бъдеще, информират още от СЗО.