Ново проучване на СЗО, публикувано в eBioMedicine, посочва 17 патогена, които редовно причиняват заболявания в общностите, и ги определя като основни приоритети за разработването на нови ваксини, съобщи пресслужбата на световната организация.
Проучването е първото глобално усилие за систематично приоритизиране на ендемичните патогени въз основа на критерии, които включват регионална тежест на заболяването, риск от антимикробна резистентност и социално-икономическо въздействие, подчертават от СЗО.
То потвърждава отново и дългогодишния приоритет за изследване и развитие на ваксини за ХИВ, малария и туберкулоза – три заболявания, които заедно отнемат почти 2,5 млн. човешки живота всяка година.
Проучването също така идентифицира патогени като стрептококи от група А и Klebsiella pneumoniae като основни приоритети за контрол на заболяванията във всички региони, подчертавайки спешната необходимост от разработване на нови ваксини за патогени, които стават все по-устойчиви на антимикробни средства.
„Твърде често глобалните решения за нови ваксини се ръководят единствено от възвръщаемостта на инвестициите, а не от броя на животите, които могат да бъдат спасени в най-уязвимите общности“, коментира д-р Кейт О’Брайън, директор на Отдела за имунизация, ваксини и биологични продукти към СЗО. „Това проучване използва широк регионален опит и данни за оценка на ваксини, които не само биха намалили значително заболяванията, оказващи голямо влияние върху общностите днес, но също така биха намалили медицинските разходи, пред които са изправени семействата и здравните системи“, допълва тя.
Технологията за създаването на списъка включва няколко стъпки, поясняват от СЗО. Първата е поставеното искане пред международни и регионални експерти да идентифицират факторите, които са най-важни за тях, когато решават кои ваксини да въведат и използват. Анализът на тези предпочитания, съчетан с регионални данни за всеки патоген, е довел до определянето на Топ 10 приоритетни патогени за всеки регион на СЗО.
След това регионалните списъци са консолидирани, за да формират глобалния списък, което е довело до определянето на 17 приоритетни ендемични патогена, за които трябва да бъдат изследвани, разработени и използвани нови ваксини.
Този нов глобален приоритетен списък на СЗО от ендемични патогени за научноизследователска и развойна дейност на ваксини подкрепя целта на Програмата за имунизация 2030 г. да гарантира, че всеки, във всички региони, може да се възползва от ваксини, които го предпазват от сериозни заболявания.
Списъкът предоставя справедлива и прозрачна база от доказателства за определяне на регионални и глобални програми за научноизследователска и развойна дейност и производство на нови ваксини и има за цел да даде на академичните среди, финансиращите организации, производителите и страните ясна насока за това точно в кои области на научноизследователската и развойна дейност на ваксини може да има най-голямо въздействие, смятат още от СЗО.
Това глобално усилие за приоритизиране на ендемични патогени допълва Плана за научноизследователска и развойна дейност за епидемии, който идентифицира приоритетни патогени, представляващи опасност бъдещи епидемии или пандемии, като COVID-19 или тежък остър респираторен синдром (SARS).
Ето и пълният списък на патогените, с уточнението, че ваксините за тях са на различни етапи на развитие
Патогени, при които е необходимо изследване на ваксина
Стрептококи от група А
Вирус на хепатит С
HIV-1
Klebsiella pneumoniae
Патогени, при които ваксините трябва да бъдат допълнително разработени
Цитомегаловирус
Грипен вирус (ваксина с широка защита)
Видове лейшмания
Нетифозна салмонела
Норовирус
Plasmodium falciparum (малария)
Shigella видове
Staphilocосcus aureus
Патогени, при които ваксините са близо до регулаторно одобрение, препоръка на политиката или въвеждане
Вирус на денга
Стрептококи от група В
Екстраинтестинална патогенна E. coli
Mycobacterium tuberculosis
Респираторен синцитиален вирус (RSV)