До декември Европейската агенция по лекарствата и държавите членки ще изготвят списък с критични лекарства за Европейския съюз. Предстои да бъде уточнено кои са препаратите, обект на дефицит.
Това заяви европейският комисар по здравеопазване и безопасност на храните Стела Кириакиду, която се срещна с министъра на здравеопазването проф. Христо Хинков в рамките на работното си посещение у нас.
Фармацевтична реформа в общността Стела Кириакиду и Христо Хинков са обсъдили общите приоритети за стабилен Европейски здравен съюз, предава БНР. На срещата Стела Кириакиду е представила един от неговите стълбове – предложението за фармацевтична реформа:
„Излизаме с това предложение с цел да се създаде единен пазар за лекарства в Европейския съюз, както и да гарантираме, че за европейските граждани има ефективни и безопасни лекарства, а така също и да гарантираме, че всички пациенти и граждани, без значение къде живеят в ЕС, имат достъп до безопасни, ефективни и иновативни лекарства едновременно“, каза еврокомисар Стела Кириакиду.
Обмен на лекарства между страните Тя посочи, че в началото на следващата година ще бъде създаден европейски механизъм на солидарност. Той ще бъде на доброволни начала, като държавите членки ще могат да обменят и преразпределят лекарства при недостиг.
Едновременно с това се работи и с производителите, за да ес уточни къде се появяват дефицити и какви са причините затова. На въпрос свързан със забраната за износ на лекарства Стела Кириакиду отговори: „При условията на единен пазар не одобряваме забрана за износ на лекарства, тъй като това затруднява достъпа до лекарства на други държави членки“, коментира Стела Кириакиду.
Министър Хинков допълни: „Забраната за износ на лекарства не е най-доброто решение и това е временно решение за възможно най-кратък срок. България ще се присъедини към този механизъм за обмяна на лекарства“.