Надзорният съвет на НЗОК утвърди месечните и индикативни стойности по РЗОК за дейности в болнична помощ в размер на 323 392 912 лв. на месец за заплащане през периода април – септември 2024 г. (период на извършване на дейността март – август). Това става ясно от решенията на Надзора, взети на заседанието, проведено на 22 март.
Индикативните стойности за медицински изделия са в общ размер от 13 179 739 лв. на месец, а за лекарствени продукти, които НЗОК заплаща извън стойността на оказаните медицински услуги – 91 042 867 лв. за заплащане през периода май – декември 2024 г. (дейност м. март 2024 г. – м. октомври 2024 г.). Предложените стойности са в рамките на заложените средства за здравноосигурителни плащания за дейностите на изпълнителите на болнична медицинска помощ в ЗБНЗОК за 2024 г.
Средномесечните стойности за РЗОК отразяват достигнатите и заплатени нива на обемите дейности от лечебните заведения за съответната област в периода на месеците от началото на действието на НРД 2023-2025 г. (1 септември – 31 декември 2023 г.) и увеличението на цените на клиничните пътеки и клиничните и амбулаторни процедури в Анекса на НРД от 1 март 2024 г. „В така формираните общи средномесечни стойности по РЗОК се отразява действително извършената дейност от изпълнителите по новите цени. За изпълнителите на болнична помощ, които през 2023 г. са реализирали икономии от утвърдените месечни стойности през 2023 г., предложената средномесечна стойност за 2024 г. по гореописаните принципи е по-малка от утвърдената им средномесечна стойност от 2023 г. Сравнението за средномесечни стойности за 2024 г. по РЗОК и средномесечните заплатени стойности от 2023 г. показва среден ръст от 11% в национален мащаб“, уточняват от Здравната каса.
По време на заседанието си Надзорният съвет е допълнил изискванията за редица заболявания, за които Касата заплаща лечение.
При лечение на активен ювенилен артрит с антиревматични лекарствени продукти под 18-годишна възраст в извънболничната помощ е включено ново терапевтично показание на лекарствени продукти с международно непатентно наименование INN Secukinumab и е добавена нова лекарствена форма Tofacitinib – сироп за орално приложение за лечение на активен полиартикуларен ювенилен идиопатичен артрит (положителен [RF+] или отрицателен [RF-] за ревматоиден фактор полиартрит и разширен олигоартрит) при пациенти на възраст 2 и повече години с недостатъчен отговор към предходна терапия с модифициращи болестта антиревматични лекарства.
При лечение на болест на Помпе в извънболничната помощ е включен нов лекарствен продукт с международно непатентно наименование INN Avalglucosidase alfa за продължителна ензимозаместваща терапия за лечение на пациенти с недостатъчност на кисела α-глюкозидаза.
В изискванията на НЗОК при лечение на Комплекс туберозна склероза в извънболничната помощ е отразена промяна в периодичността за провеждане на магнитнорезонансна томография при проследяване на пациентите от 6 месеца на 1 година. Промяната е във връзка с необходимостта изследването да се провежда под обща анестезия поради тежкото физическо и психическо състояние на пациентите със заболяването. Лечението на умерен до тежък атопичен дерматит е допълнено с лекарствения продукт Dupilumab с нова индикация за лечение при възрастни и юноши на възраст на и над 12 години, които се нуждаят от системна терапия. Добавено е и лечение с Abrocitinib за лечение на умерено тежък до тежък атопичен дерматит при възрастни, които са кандидати за системна терапия.
Нова специализирана комисия във ВМА – гр. Варна е включена в изискванията на Касата за лечение на хроничен вирусен В хепатит над 18-годишна възраст. От терапията са изключени лекарствените продукти с международни непатентни наименования Interferon alfa-2a и Telbivudine, поради заличаването им от Позитивния лекарствен списък.
Лечението на тежък псориазис в извънболничната помощ е допълнено с включване лекарствена форма за подкожно приложение на лекарствен продукт Remsima 120 mg. С цел подобряване достъпа до лечение на здравноосигурените лица и преодоляване на срока при утвърждаване продължаване на лечението, когато се налага промяна на дозовия режим или смяна на терапията с лекарствен продукт с друг е записано, че регламентираната експертиза в комисията на НЗОК е задължителна при започване на лечението с биологични лекарствени продукти. Медицинските критерии изискват категорично потвърдена диагноза и проведена първа линия терапия. Експертизата на комисията в НЗОК е единствена и при болест на Нийман-Пик тип С, но само при започване на лечението. Основание за промяната са осигурените центрове за редки заболявания за приложение и оценка на ефективността при продължаване на лечението при пациенти до и над 18-годишна възраст.
Надзорният съвет е решил още, че Касата ще заплаща медицинските изделия за кислородотерапия при кислородолечение на хронична хипоксемична дихателна недостатъчност в извънболничната помощ