Вече са готови трите национални регистъра, които Националният център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) изгради по проекта „Подобряване на контрола и информационните системи за превенция на риска в здравеопазването”, съобщи ръководителят на проекта проф. Мишел Израел на пресконференция днес.
Работата на трите регистъра – на пациентите с редки болести и с диабет, и на източниците на електромагнитни полета в населените места, е свързана с разпоредбите на националното законодателство. За диабетния регистър от НЦОЗА са направили предложение за включване на допълнителен текст в стандарта „Ендокринология и болести на обмяната“, който да регламентира събирането и поддържането на здравните данни на пациентите. Във връзка с регистъра на източници на електромагнитни полета е подготвено изменение в Закона за здравето, както и в Наредбата за защита на населението от въздействието на електромагнитни полета.
Регистърът на пациентите с редки болести
дава възможност за въвеждане и актуализиране на информация за списъка на редките болести, утвърден от Министерството на здравеопазването. Обхватът на регистъра включва въвеждането, актуализацията и поддържането на досиета на пациентите с редки болести и регистриране на всички обстоятелства, свързани с регистрирането на пациента, данните за неговото лечение и резултата от него, възникналите усложнения вследствие на заболяването и други данни, кореспондиращи със заболяването на пациента. Регистърът ще подпомогне лечението на тези хора и служи за основа за прилагането на адекватни здравни политики в областта на редките болести.
Регистърът на пациентите с диабет
включва медицинските досиета на пациентите с диабет. Съдържа бази данни за лечението на диабета и резултатите от него, за възникналите усложнения вследствие на заболяването и други данни, свързани с диагнозата и пациента. Той обхваща пациентите с диабет тип 1 и 2, рисковите семейства с диабетноболно дете, семейства с анамнеза за диабет и др.
Достъп до регистъра ще имат оторизирани лица – общопрактикуващи лекари и медицински специалисти, които ще въвеждат данни в регистъра, ще могат да преглеждат и да актуализират медицинските досиета на пациентите. Информацията в регистъра ще може да бъде използвана и за изготвяне на справки и статистически данни от ръководни служители в МЗ и експерти от НЦОЗА и РЗИ. Диабетният регистър ще спомогне за прилагането на адекватни здравни политики в областта на лечението и профилактиката на диабета.
Регистър на източниците на електромагнитни полета (ЕМП)
Регистърът съдържа информация за разположението на източниците на електромагнитни полета на територията на цялата страна като базови станции на мобилни оператори, както и други комуникационни предаватели на територията на цялата страна. Съдържа и достоверни данни за нивата на ЕМП в околната среда. По този начин населението, местните власти и контролните органи ще разполагат с актуална и пълна информация. Особено важни са районите, където населението или отделни лица със здравословни проблеми са особено чувствителни или има изявен обществен интерес към комуникационните източници, монтирани в близост до училища, болници, места за отдих и почивка, рехабилитационни центрове, детски градини и други чувствителни райони.
Част от данните в регистъра ще са публично достъпни: местоположение и визуализация на самите източници, които ще са нанесени върху електронна карта на населеното място (Google maps). Публично достъпни ще са и данните за нивата на електромагнитни полета, като за регистъра те са събирани чрез точкови измервания и мониторингови станции.
Разработената система за регистриране на източниците на електромагнитни полета, на техните нива и разпространение ще бъдат в основата на оценяването и управлението на здравния риск.