Екип от Университета в Пенсилвания създава прототип на РНК ваксина, която е в състояние да предпази както хората, така и животните от заразяване с известните до момента 20 подтипа на грип А и В. Ваксината
Двудозовата ваксина е създадена по технологията за иРНК, разработена отPfizer/BioNTech и Moderna и използвана при ваксините срещу COVID-19. Принципът на действие е свързан с доставянето на липидни наночастици, които съдържат иРНК фрагмент и така принуждава клетките да създадат реплики на хемаглутининовити протеини, които се появяват върху повърхностите на грипния вирус. Наноструктурите проникват в клетките и ги карат да произвеждат много голям брой протеинови фрагменти от грипния вирус, а това от своя страна води до образуването на имунен отговор на организма на инфекцията.
Ключова характеристика на ваксината е, че в нея присъстват генетични „инструкции“, които кодират протеините на обвивката 20 разновидности на грипните вируси едновременно.
Протеина хемаглутинин има основна роля за проникването на грипния вирус в клетките на белия дроб. Той е различен за всеки един от вариантите на грипа. Това е една от причините учените да не успяват да създадат универсална противогрипна ваксина.
Ваксината е начин да се предотврати сериозна грипна епидемия
Екипът на проф. Скот Хенсли комбинира всички вариации на хемаглутинина в една РНК ваксина.
„Идеята е да имаме ваксина, която ще даде на хората основно ниво на имунна памет към различни грипни щамове. Така, когато настъпи следващата грипна епидемия, ще има много по-малко и заболели, и смъртни случаи“, коментира проф. Хенсли, който ръководи проучването.
Предклиничните изпитания
Ваксината е тествана върху мишки и порове. Наблюденията на учените показват, че имунната система на ваксинираните животни разпознава хемаглутининовите протеини и се защитава от 18 различни щама на грип А и два щама на грип В.
Нивата на антителата, създадени благодарение на ваксината, остават непроменени в продължение най-малко на четири месеца. От екипа посочват още, че дори когато поровете са били изложени на грип, който не присъства във ваксината, тя намалява силата на заболяването и предпазва от смърт.
Екипът на проф. Скот Хенсли се подготвя за провеждането на клиничните изпитания с участието на доброволци.
Както поясняват учените, независимо от добрите резултати за ефикасност, получени по време на предклиничните проучвания, трябва да преминат тестовете с доброволци, за да е сигурно, че ваксината е наистина ефикасна.
Факт е обаче, че при успешното завършване на тестовете за безопасност и ефикасност на РНК ваксината, ще бъде създадено първото в света универсално лекарство против грип.
Резултатите от предклиничните тестове са публикувани в списанието Science.
Статията е под името „Многовалентна нуклеозидно модифицирана иРНК ваксина срещу всички известни подтипове на грипния вирус“. В увода на статията учените подчертава, че ваксините са незаменим инструмент за контрол и превенция от грип, но продължава да има няколко предизвикателства. Едно от тях, че тъй като грипните вируси се променят често, това затруднява откриването на оптималните антигени. Създадената иРНК ваксина се справя успешно с това предизикателство.
Реакцията на експертите
Д-р Андрю Фридман, специалист по инфекциозни болести от Университета в Кардиф, пише: „Това е многообещаващ подход към целта за производство на универсална грипна, но и на ваксини, които предпазват от представителите на други вирусни семейства като рино и коронавирусите.“
Директорът на Института за глобално здраве и възникващи патогени, Ню Йорк, определя изследването като много интересно. Д-р Адолфо Гарсия – Састре подчертава, че ако тази ваксина работи и при хората, тя ще предпазва от грипните вируси с пандемичен потенциал, нещо, което настоящите ваксини не са в състояние да направят.
Резултатите от изследването показват, че има потенциал за бързото и лесно създаване на универсална ваксина, която ще бъде от голяма полза в случай на пандемично избухване на нов грипен вирус, е мнението на вирусологът и преподавател по микробиология в Университета в Сан Пабло Естанислао Нистал. Специалистът подчертава, че от значение са и предстоящите клинични изпитвания с доброволци, които трябва да докажат не само ефикасността, но и неблагоприятните ефекти, дозировката и дали имунитетът е краткосрочен или дългосрочен.
От своя страна микробиологът проф. Раул Ортис де Лежаразу и Леонардо, почетен директор на Националния център за грип, Валядолид, Испания, казва: „Проучването е добре замислено и изчерпателно проведено. Най-важната новост е, че използва много антигени от различни подтипове хемаглутинин“. Основното ограничение, според професора е, че ваксината е пробвана върху порове и мишки.
„Много добри модели, но животински. Затова с малко сарказъм, който винаги е здравословен в науката, ще кажа, че мишките и поровете по света трябва да се поздравят, защото вече разполагат с универсална противогрипна ваксина“, пише проф. Раул Ортис де Лежаразу и Леонардо и допълва, вече сериозно, че има дълъг път, който понякога дори е непреодолим, от модела на животните до този на хората. Много често видът на имунния отговор, степента и трайността му се различават.