„Това, за което продължаваме да настояваме, е да има публичност за успеваемостта на клиниките, в които се провеждат инвитро процедури“. Това заяви пред Zdrave.net Пенка Георгиева от пациентски организации „Заедно с теб“, потърсена за коментар относно предлаганите промени в Центъра за асистирана репродукция (ЦАР). Припомняме, ако те станат факт, държавата ще финансира четири, вместо настоящите три опити ин витро, като към дейностите, финансирани от центъра, се добавят и четири ембриотрансфера на размразени ембриони. На този етап, поне в предложените изменения в постановлението за създаване на ЦАР, обаче не се залага публична информация за успеваемостта на отделните клиники.
„Ние все още искаме да има такава публичност и да се изнесат тези резултати от клиниките“, посочи Георгиева. „Това, което искаме, е да се изнесе успеваемостта на база родилки, а не на база бебета“, допълни тя, като изтъкна, че много често от инвитро се раждат по две деца. „Искаме да знаем колко цикли са финансирани в една клиника с публични средства и колко са клиничните бременности, като това се докаже с ехография“, посочи тя
„Тази успеваемост, особено когато се изразходват публични средства, трябва да бъде оповестена“, категорична бе Гергиева.
Това, за което настояват още от пациентската организация, е централизирано договаряне на нужните за инвитро медикаменти. Георгиева посочи, че е практика различните клиники да закупуват лекарствата на различни цени. Тя допълни, че са водени разговори по въпроса със здравния министър проф. Николай Петров и по думите й той е поел ангажимент в тази насока.
Как точно ще се случи това към момента обаче не е ясно, защото централизираният търг за медикаменти, подготвян от ресорното ведомство, е задължителен само за държавните лечебни заведения, а почти всички клиники по асистирана репродукция са частни структури.