Общите усилия на прокуратурата, полицията и РЗИ в Пловдив доведоха до разкриването на мрежа за разпространение на фалшиви зелени сертификати. Пловдивската районна прокуратура е образувала и наблюдава две досъдебни производства, свързани с издаването им.
Разследването
До момента разследващите са установили общо 250 души с фалшиви сертификати. 200 са от Раковски, а 50 са от Асеновград. Парадоксалното е, че в момента на издаването на зеления сертификат тези хора са били в чужбина, а някои от тях и сега продължават да са там.
Иззети ти са близо 20 000 декларации за информирано съгласие – 12 000 от Раковски и 8000 от Асеновград.
Икономическа полиция започва проверка дали декларациите са подписани наистина от тези хора и колко още граждани са се снабдили с фалшив зелен сертификат без да са имунизирани. „Става дума за огромен брой хора“, заяви на пресконференция районният прокурор Чавдар Грошев. До момента е изяснено, че в процеса са взели участие посредници. Цената е от 200 лв. до 400 лв. за един сертификат, допълни той и подчерта, че предстои да бъде извършена огромна по обем работа, след която вероятно ще бъдат намерени още фалшификати.
Началникът на отдел „Икономическа полиция“ в пловдивската полиция Славчо Алексиев обясни от своя страна, че разследването започва след получен сигнал при тях в началото на ноември 2021 г. На 19 ноември 2021 г. от РЗИ-Пловдив подават информация, че в областта има медицински центрове, където се провеждат съмнителни ваксинации, с което на практика се компрометира цялата ваксинационна кампания.
Славчо Алексиев обясни, че за пет дни икономическите полицаи проверяват няколко хиляди души. Информацията, която успяват да съберат, предоставят на Районната прокуратура, която от своя страна намира достатъчно основания, за да образува досъдебни производства. Следващата стъпка е да поискат предварително разрешение за претърсване на адресите, за които по оперативен път полицаите са получили информация, че в тях се съхраняват информирани съгласия, които реално не са подписани от хората, получили сертификат за ваксинация, защото не са били в страната.
Така на 29 ноември 2021-а са претърсени два от временните имунизационни центрове – единият в МБАЛ – Асеновград, а другият в Раковски.
Трима лекари и един зъболекар са задържани за 24 часа, дали ще бъдат повдигнати обвинения ще преценят наблюдаващите прокурори. От четиримата един е от Асеновград, а трима са от Раковски.
Едва след като бъдат изяснени всички детайли и анализирана цялата фактология, ще стане ясно и какви ще бъдат обвиненията.