1 на 10 000 деца е с вродена хемофилия, а заболяването може да се развие и впоследствие. От хемофилия страдат предимно момчета, но и момичетата, без да проявяват симптоми, са преносители на заболяването. Преди години заболяването се е считало за детско, тъй като преживяемостта не е надхвърляла 14 -15 години, но в днешно време при адекватна медицинска помощ и проследяване болните от хемофилия могат да доживеят своите старини. Все още обаче хемофилията не е посочена като заболяване както в законовите, така и в подзаконовите нормативни актове у нас.
На 17 април се отбелязва Световния ден на хемофилията, за който Българската асоциация на хемофилията организира информационна кампания в подкрепа на хората с това заболяване. Мотото на тазгодишната кампания е „Включи се и ти“, но заради извънредното положение в страната няма да се състои традиционния велопоход като жест на подкрепа на пациентите с това заболяване. Информационната кампания обаче ни напомня за всички онези малки и големи хора, които живеят сред нас и имат нужда от адекватни грижи.
Хемофилията е вродено, наследствено заболяване и от него човек не може да се зарази, разказа пред News.bg председателят на УС на Асоциацията по Хемофилия Виктор Паскалев.
ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
- Минимум 1100 лв. за лекари и 1400 лв. – за медсестри предлагат на новите специализанти
- 20 болници ще участват в пилотния проект на цифровата платформа за медицинска диагностика
- С 0,5% са се увеличили цените на лекарствата през декември 2024 г.
- ЕК представи мерки за укрепване киберсигурността на здравния сектор
- Издадоха визата за проектиране за Националната детска болница