Районните здравни инспекции са в готовност да взимат по-често проби от морската вода и има предписания за ползване на вода за битови, а не за питейни нужди.
Питейната вода също не е чиста и затова е осигурена минерална вода за питейни нужди. Това заяви здравният министър проф. Христо Хинков в предаването „Защо, господин министър?“ по БиТиВи.
Забраната за къпането в морето остава, защото водата не е чиста.
Той увери, че държавата прави необходимото да се справи с наводненията по Южното Черноморие.
Здравният министър е сигурен, че скоро нещата ще се възстановят и ще се върне нормалният начин на живот. Няма повишаване на червените инфекции в района на Черноморието, каза Хинков и добави, че водата по Южното Черноморие била абсолютно чиста преди потопа.
Здравният министър коментира и други актуални въпроси.
Запитан защо болниците са бомби с часовников механизъм, Хинков заяви, че някои от болниците трябва да бъдат или закрити, или да се преобразуват. Министерство на здравеопазването има амбициозното намерение да ги преструктурира и запази чрез вливане в други болници, с продължаване на помощта, която се оказва на здравните заведения. Трудно е да се каже кои болници са в тежко финансово състояние, добави здравният министър.
На болница „Пирогов“ например финансовото състояние не е добро, посочи проф. Хинков, като отказа да каже какви са дълговете на болницата.
Той даде и друг пример, като открои, че АГ „Майчин дом“ е в относително добро финансово състояние.
За бившия съветник на министъра на отбраната – Мустафа Емин, проф. Хинков уточни, че Емин не му е звънял, а е научил за скандала от медиите. „Аз заставам зад колегите, но разбирам господин Емин в състоянието на баща и неговото очакване детето му да бъде прегледано. Той не е разбрал ситуацията, в която са били колегите и че са гледали друго дете“, обясни случаят здравният министър, за когото случаят е приключен.
Според Хинков оставката на Мустафа Емин е своеобразен епилог на случая.
По отношение заплатите на лекарите, проф. Хинков заяви, че има уверението на финансовия министър Асен Василев да има увеличение на лекарските заплати. Това, което е работата на здравния министър, е да се опита да защити заплати, които той счита, че са важни за определени болници – 28 областни болници, където заплатите трябва да бъдат достойни.
Според него обаче има нещо сбъркано в начина на финансиране на болниците.
Относно липсата на лекарства в аптечната мрежа, проф. Хинков отбеляза, че са много причините за липсващи лекарства в аптеките. „Лекарствата за инсулин бяха дефицитни, но въпросът е решен. Оказа се, че това е периодичен проблем и един от начините за разрешаването му е да се промени моделът за верификация на лекарствата“, каза той.
Във връзка с откриването на новата учебна година, когато медицинските бележки стават електронни, здравният министър обясни, че хартийките изчезват, но прегледът не изчезва. Ако детето е болно, трябва да бъде прегледано от личния си лекар, който ще издаде електронна бележка, което спестява разкарването на родителите за медицинска бележка, поясни той.
Хинков определи състоянието на българския лекар като „тъжен, незаслужено обиден, самотен, неразбран, понякога гневен.“
Замърсяването ще остане в пострадалите черноморски райони. По пътя на водите, които се изляха в морето, бяха пометени отломки от каравани и коли, които са тежки и най-вероятно ще останат отложени по бреговете. С по-силните ветрове по-леките отпадъци отново ще бъдат изкарани на сушата. Това заяви в неделя сутринта Радослава Бекова от Института по океанология пред БиТиВи за замърсяването от наводненията по Южното Черноморие.
По думите ѝ в следващите дни ще има укротяване на морето, а по-леките отпадъци ще бъдат понесени от теченията. Отпадъците, които се виждаха по морето са свързани с бита – газови бутилки, части от каравани, рамки от прозорци, големи стекове от хранителен склад, стекове от минерална вода, обясни Бекова.
Тя посочи, че би следвало отпадъците да бъдат извадени от морето, което изисква обаче специализирана техника и наличието на специализирани водолази. Отпадъците няма да имат пряко отношение върху екосистемата, но в по-дългосрочен аспект биха повлияли най-вече чрез разпадането си. В краен случай може да се стигне до раздробяване на отпадъците, попадането им в микроорганизмите в морето, оттам в рибите и после в човека, но това е в много краен вариант, предупреди Бекова.