Тя допуска червени меса и набляга върху нишестените продукти.
Средиземноморската диета – един от най-популярните хранителни режими, често препоръчван като превенция за хора с наднормено тегло, във висок риск от метаболитeн синдром, диабет и сърдечносъдови заболявания, вече си има „нещо като братовчед“ – атлантическата диета, пише ABCnews.com.
Тя е в много отношения подобна на средиземноморската, защото се доближава до хранителния профил на Португалия и Испания – две страни от същия регион, които обаче са повлияни и от близостта си до Атлантическия океан.
Атлантическата диета също така произлиза от традиционните хранителни навици на хората в Северозападна Испания и Португалия – население, известно с ниския процент на сърдечносъдови заболявания, отбелязват експерти по здравословно хранене.
Подобно на средиземноморската диета, тя набляга и върху цели, непреработени и пресни храни – плодове, зеленчуци и ядки, а така също и пълнозърнести храни, риба, млечни продукти, яйца, зехтин и други сезонни продукти.
Атлантическата диета също включва тези хранителни групи и по същия начин се фокусира върху пресни, цели храни, но дава определени пропорции и посочва кои видове да съставляват по-голямата част от това, което се яде за един ден. Въглехидратите и нишестето са в основата на атлантическата диета, която изисква консумация на храни като хляб, тестени изделия, зърнени храни и ориз 6 до 8 пъти на ден.
Зехтинът и виното обикновено са част от менюто и придружават ястията, а животинските продукти също имат място – предимно от яйца, мляко и сирене, риба и морски дарове, говеждо и свинско месо.
Въпреки че и двете диети идват от приблизително един и същ географски регион, атлантическата и средиземноморската се различават основно по консистенцията на хранителните групи.
Докато и двете приемат пълнозърнестите храни, средиземноморската диета е по-ориентирана към по-нисковъглехидратните и необработени продукти. При нея също така са в много малка степен застъпени месата, особено червените, както и други животински продукти.
Атлантическата диета, обратно – поставя акцент върху нишестетата. Друга разлика е, че в нея червените меса присъстват в умерени количества.
Двете диети също така се различават по начина на приготвяне на храната – при атлантическата диета са застъпени методи, които запазват хранителната стойност като задушаване например. Също така тя дава превес на общото хранене, а не на разделното, посочват специалисти по диететика.