“Около три – три години половина ще са необходими за изграждането на Протонен център за лечение на онокологични заболявания в България. В този срок може да бъде посрещнат първия пациент, стига да има одобрено финансиране и ангажимент от държавата”, това заяви проф. Иглика Михайлова, началник на клиниката по лъчелечение в УСБАЛО „Проф. Иван Черноземски“ – София и член на Инициативния комитет за изграждане на Протонен център за лечение на онкоболни в България, по време на пресконференция по повод липсата на яснота за финансирането на проекта от страна на държавата.
Протонният център ще разшири възможностите за лечение на около 600 онкоболни годишно с иновативна и доказано ефективна терапия. Този вид лъчелечение е изключително щадящ и с предимство за съседните на тумора развиващи се органи при деца, подрастващи и млади хора.
Центърът би бил с национален статут и предполага лечение на пациенти от цялата страна, за което ще допринесат телемедицината и новите технологии, като изкуствен интелект и възможността за онлайн консултации за пациенти с подходящи индикации.
Темата за изграждането на единствения на Балканите Протонен център за лечение на онкологични заболявания се обсъжда вече над 4 години, но все още няма решение дали България ще го осъществи. Проектът бе създаден от медицински специалисти, премина през обществено обсъждане, бе подкрепен от здравни институции и бе част от Плана за възстановяване и устойчивост, но по неясни причини бе изваден от него, с ангажимента, че е възможно да получи национално финансиране.
„Протонният център ще бъде част от развит съществуващ център за лъчелечение, където има съществуваща клиника и подготвени специалисти. Това ще спести средства за изграждането и ще осигури по-ефективен процес на лечение“, каза още проф. Михайлова. „Очакваме политиците да изпълнят ангажимента си към българските пациенти, като включат изграждането на Протонен център за лъчелечение в бюджета за 2024 г.“, допълни тя.
„Със средствата, които държавата дава за лечение на един пациент в чужбина могат да се лекуват 5-10 души у нас“ коментира проф. д-р Елена Пиперкова, началник на клиниката по нуклеарна медицина в УСБАЛО „Проф. Иван Черноземски“ – София и член на Инициативния комитет.
„Стойността на проекта е около 100 млн. евро и тази инвестиция ще се изплати многократно във времето, тъй като технологията позволява дългогодишна употреба и постоянно модернизиране, и ще спести разходите за лечение на стотици българи в чужбина. В момента нуждаещите се от щадящото лъчелечение се насочват към чужбина – предимно Германия, Швейцария и Чехия, където не винаги могат да получат навременно лечение”, поясни проф. Михайлова.
„Изграждането на Протонен център ще бъде крачка напред в осигуряването на качествено лечение за българските пациенти, особено нуждаещите се деца. С подобно модерно лечение ще осигурим тяхната пълноценна реализация в бъдеще и така ще създадем стойност за цялото ни общество. Онкологията има за цел не просто да лекува, а да осигури пълноценен бъдещ живот след лечението. С този проект ще дадем възможност на стотици български деца и възрастни да водят нормален, пълноценен живот“ – каза проф. Елица Енчева, началник на клиниката по лъчелечение в УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна.
Според нея инвестицията е необходима, особено за лечението на нуждаещите се деца и е разумна, защото изграждането на подобни модерни центрове за лъчелечение е тенденция в цяла Европа, поради което достъпността на технологията се увеличава непрестанно. „Това е дългосрочна инвестиция, която ще е от полза на обществото поне 30 години и повече. Имаме подготвени медицински кадри и физици. Основният проблем е държавата да вземе решение да финансира проекта. Ние като лекари винаги искаме най-доброто лечение за нашите пациенти, а тази технология ще ни предостави такава възможност“, категорична бе проф. Енчева.
„Въпросът за ползата от изграждане на Протонен център в нашата гилдия изобщо не се обсъжда. Ние сме европейска държава и като такава трябва да се стремим да осигурим на българските пациенти адекватно лечение тук, защото освен големите разходи, лечението в чужбина е свързано и с неблагоприятни емоции, откъсване от семейството, което може да бъде голяма подкрепа в тежък момент и да помогне на пациента да премине успешно през лечението“, каза проф. д-р Елена Пиперкова.
„Лъчетерапията в България извървя дълъг и успешен път в развитието си. С реализирането на проекта за Протонен център, ще върнем радостта в очите на пациентите, техните семейства и на техните лекари, които полагат грижи за тях. Освен българските, ще имаме възможност да лекуваме и пациенти от съседни държави и така да задаваме стандарти в здравеопазването на Балканите“, допълни проф. Пиперкова.