„Трите употребяващи снус и никотинови паучове държави – Швеция, Норвегия и Исландия, отчитат драстично по-малко смъртни случаи, дължащи се на тютюнопушене спрямо останалите европейски страни“, посочи шведският учен проф. Карл Фагерстрьом, който от години изследва влиянието на бездимните алтернативи върху общественото здраве. Проф. Фагерстрьом представи данните по време на международен уебинар на тема регулациите на никотиновите торбички и начините за постигане на максимална полза за общественото здраве. Дискусията, събрала изследователи от Швеция, Великобритания, Гърция и Канада беше организирана от Международната асоциация за контрол на тютюнопушенето и намаляване на вредата.
Навсякъде хората употребяват никотин, но важен е начинът, по който го правят, коментира ученият, припомняйки че вредата от тютюнопушенето се дължи на токсичните и канцерогенните вещества, образувани в процеса на горене на тютюна. 28% от мъжете в Швеция използват никотин всеки ден, но поради това, че не е под формата на цигари, здравната статистика в страната е много различна от тази в държавите, в които предпочитаната форма са цигарите. Швеция дори облага тютюневите продукти според нивото на риска, като намали данъка на снуса и никотиновите паучове с 20% и увеличи този на цигарите с 10%, за да стимулира пушачите към промяна.
От данните става ясно още, че употребата на снус влияе пряко върху пазара на цигари – днес Швеция е единствената в света страна, която е достигнала ниво на разпространение на пушенето под 5%, което се смята за т.нар. „end game“ или справяне с проблема с тютюнопушенето.
И докато положителният ефект от употребата на оралните никотинови продукти, вместо цигари, е ясно изразен в статистиката от Скандинавските държави, България, Литва и Латвия са в дъното на класацията от общо 31 държави в Европа, по данни от 2021 г.
Важно е също така бездимните алтернативи, като паучове, вейпове и нагреваеми тютюневи изделия, да не се разпространяват сред младите хора, тъй като са предназначени за намаляване на вредата сред възрастни пушачи, подчерта още шведският учен.
Учените: Да се водим от науката вместо от дезинформацията
Непознаването на продукта, липсата на специфични разпоредби досега и опасенията от разпространение сред младите хора вече доведе до защитни реакции от регулаторите в Русия, Германия и Нидерландия. Това обаче единствено лишава възрастните пушачи от възможността да се насочат към бездимни алтернативи, за които вече съществуват доказателства, че са намалили от една страна нивата на тютюнопушене, а от друга – броя на онкологичните заболявания.
Отвъд Океана също са категорични, че противопоставянето на нискорисковите бездимни алтернативи често е слабо аргументирано.„Предимствата на иновациите понякога се посрещат със скептицизъм или открито противопоставяне, често доминирано от инсинуации, тактики на сплашване, теории на конспирацията и дезинформация“, каза д-р Дейвид Суенър, председател на Консултативния съвет на Центъра за здравно право, политика и етика към Университета в Отава, Канада по време на международната дискусия.
„Погрешно е здравните власти да имат емоционален, вместо научно обоснован подход, и да използват морални аргументи, вместо научни доказателства“, коментира и д-р Константинос Фарсалинос, старши изследовател в Университета на Патра и част от екипа на Училище по обществено здраве към Университета на Западна Атика в Гърция.
Според него регулаторите демонстрират агресивен подход към иновативните продукти и оставят на пушача единствената опция да продължи да пуши. В някои от случаите това е фатално в краткосрочен план – само 50% от пациентите с тежки диагнози в резултат на тютюнопушене, което вече ги е увредило, успяват да откажат цигарите, независимо от лошата прогноза.
Учените са категорични, че здравните власти се провалят, като налагат разбирането, че зависимостите непременно означават вреда. „Няма нищо ново в това, че хората използват стимуланти като никотин и кофеин, които се отразяват благоприятно на тяхното състояние – вземете за пример кафето, което в началото също е срещало съпротива. Водещият подход на регулаторите към проблема с тютюнопушенето трябва да бъде насочен към намаляването на вредата, а не към рестрикциите спрямо човешкото поведение, което от векове е неуспешна тактика“, казва гръцкият изследовател д-р Фарсалинос.