
10% (12 630) от момчетата на възраст 10-13 навършени години трябва да бъдат ваксинирани през тази година срещу човешки папилома вирус. През 2025 г. целевият обхват при момичетата също е 10% или 14 927 на възраст от 10 до 14 г. Това предвижда новата Националната програма за първична профилактика на ракови заболявания, причинени от човешки папилома вирус (HPV) 2025-2030 г., която беше приета днес от Министерски съвет.
В новата програма целевите групи са значително разширени, подчерта д-р Кремена Пармакова, началник отдел „Надзор на заразните болести“ в МЗ на пресконференция в Министерството.
Право на безплатна имунизация ще имат момичета на възраст от 10 до 14 г. включително (преди навършване на 15 г.), което удължава възможността за поставяне на ваксина с една година спрямо досега действащата програма.
Момчетата до 13 навършени години ще бъдат ваксинирани безплатно срещу HPV в периода 2025-2028 г., а в периода 2029-2030 г. ще бъдат включени и 14-годишните.
Освен това от следващата година до 2028 г. обхватът ще бъде още по-разширен и в него ще бъдат включени момичета на възраст 15-17 г., а през последните две години на действие на новата програма (2029-2030) ще могат да се имунизират и жени на възраст 18-21 г. Предвидено е 155 000 деца да бъдат имунизирани до 2030 г., а децата, които са започнали своя имунизационен курс, да го завършат безплатно.
И новата програма ще е с препоръчителен характер, заяви зам.-министърът на здравеопазването Добромира Карева.
„Губим по две жени на ден. При положение, че имаме ваксина, имаме световния опит, който показва ефективността на тази ваксина. Погледнете Шотландия, Холандия, Австралия, Нова Зеландия – тези хора нямат диагнозата рак на маточната шийка. Статистиката е пределно ясна. Ние сме една от двете държави в Европа, в които не само не намалява, но се увеличава заболеваемостта от рак на маточната шийка. Стотици българки се разболяват всяка година, при положение, че имаме инструмента, с който да го предотвратим“, каза главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
Той добави, че ваксинопрофилактиката е най-ефективното средство за намаляване на заболеваемостта не само от това заболяване. „Ние трябва да осигурим на всяка жена възможност да се предпази, доказано от хиляди проучвания по света. Трябва да осигурим възможност на всички деца да се предпазят от варицела и това може да стане още от следващата година, когато влезе в задължителния имунизационен календар. Трябва да защитим бебета от респираторно-синцитиален вирус и да можем да ваксинираме всяка бременна жена, която поиска“, каза още доц. Кунчев.
„Важно е да отбележим, че изпълнението на програмата ще започне след няколко седмици, тъй като са необходими съвместни действия с Националната здравноосигурителна каса за определяне на реда, по който ще се извършват имунизациите“, посочи д-р Кремена Пармакова, началник отдел „Надзор на заразните болести“ в МЗ.
„Днес е празник! Защото най-после думата профилактика е изпълнена с истинско съдържание. От 2006 г. се прилага ваксинацията срещу HPV. Опитът от света показва, че това е една безвредна и изключително ефективна ваксина, която пази от много типове рак“, посочи проф. Радка Аргирова, съучредител на Коалиция HPV.
Към думите ѝ се присъединиха д-р Гергана Николова – главен координатор на Коалиция HPV и общопрактикуващ лекар, и доц. Йорданка Узунова от Българската педиатрична асоциация. „Ваксините спасяват животи! Много е трудно да кажеш на един млад човек, че има рак. И е още по-трудно, когато знаеш, че е имало как този човек да бъде защитен“, посочи д-р Николова. „Благодаря на целия екип на Министерството, защото беше трудна битка за осигуряване на добро финансиране и разширяване на обхвата на програмата“, заяви доц. Узунова.
От своя страна онкогинекологът проф. Стефан Ковачев изтъкна, че включването на момчетата в програмата е изключително важна стъпка. „HPV е най-честата сексуално-трансмисивна инфекция в света“, посочи проф. Ковачев. „Ние сме тези, които се сблъскват с рака и неговите последствия и стоим зад всички инициативи, свързани с ваксинационните програми“, допълни доц. д-р Илия Карагьозов от Българската асоциация по онкогинекология и акцентира върху значението на вторичната профилактика.