„През първите 18 месеца на пандемията около 115 500 медицински работници са починали от COVID-19“. Това съобщи Джеймс Кемпбъл, директор на Отдела за работна сила в здравеопазването на СЗО, цитиран от пресслужбата на световната организация. По думите му отсъствието поради болест и изтощението на медиците са изострили съществуващия недостиг на медици в целия свят и са се отразили крайно негативно на капацитета на здравните системи.
„Дори и преди пандемията от COVID-19 здравният сектор беше сред най-опасните сектори за работа“, каза д-р Мария Нейра, директор на Отдела по околна среда, изменение на климата и здраве в СЗО. Според нея едва няколко здравни институции са имали програми за управление на здравето и безопасността на работното място, а здравните работници продължават да страдат от инфекции, мускулно-скелетни заболявания, травми и наранявания, насилие и тормоз на работното място, изгаряния и алергии в зле поддържана работна среда.
„Пандемията от COVID-19 нанесе допълнителен тежък удар върху здравните работници и показа опасно пренебрегване на тяхното здраве, безопасност и благополучие. Повече от едно на всеки три здравни заведения нямат хигиенни сектори и места за грижи. По-малко от една на всеки шест страни са имали национална политика за здравословна и безопасна работна среда в здравния сектор. Сега COVID-19 разкри цената на тази системна липса на гаранции за здравето, безопасността и благополучието на медицинските работници“, допълни тя.
Във връзка с тези опасни тенденции СЗО и Международната организация на труда са разработили ново ръководство с препоръки за създаване и прилагане на по-строги програми за здравословни и безопасни условия на труд за медиците, което бе представено в централата на СЗО в Женева. В него се предлагат насоки към националните правителства за предприемане на мерки, които биха могли да променят картината в отделните страни и да допринесат за устойчиво развитие на работната сила в здравния сектор.