За 15-та поредна година Националният конгрес по кардиология отвори врати, за да събере най-добрите специалисти в областта на сърдечносъдовите заболявания. Събитието се проведе в Националния дворец на културата – гр. София.
Разнообразните лекции, за които бяха предвидени 4 отделни зали, предизвикаха огромен интерес сред посетителите. Общият брой на участниците достигна 1200 души. Специални гости на конгреса бяха новият президент на Световната кардиологична асоциация – проф. Дейвид Ууд и вицепрезидентът на Европейското дружество на кардиолозите – проф. Бела Меркели.
Освен научните сесии, по време на форума се проведоха полезни дискусии, обмен на идеи и практически демонстрации. За хората, които не успяха да присъстват лично, организаторите осигуриха онлайн излъчване. Български и чуждестранни фирми демонстрираха свои разработки и продукти, свързани с лечението на различни сърдечни-съдови проблеми.
Сред най-интересните изобретения се открои иновативен софтуер, разработен от БТЛ Индъстрийз. Устройството позволява своевременна диагностика на СВС (синдром на внезапната смърт) по време на ЕКГ преглед. Синдромът на внезапната смърт е едно от най-разпространените и опасни състояния в наши дни. Познат е още като „тихият убиец”, тъй като много често протича безсимптомно и се проявява неочаквано. Новият софтуер за ранно диагностициране на заболяването е революционно откритие в света на медицината.
Това и много други високотехнологични открития бяха представени на тазгодишния конгрес. Бяха раздадени и награди за високи постижения в областта на кардиологията на проф. Светла Торбова, проф. Тихомир Даскалов, проф. Младен Григоров и д-р Максим Хазан.
„Колеги, присъствието ви в тази зала е важно не само за мен. Позволявам си да кажа, че вие правите света, и в частност България, едно по-сигурно място … Благодаря ви!”, бяха думите на досегашния председател на Дружеството на кардиолозите в България доц. Васил Велчев.
Организаторите на Конгреса поставиха като акцент на събитието, разпространението на ясна и полезна информация сред участниците. Всички присъстващи на научния форум бяха обединени от една обща цел – борбата със сърдечно-съдовите заболявания. На фокус бяха търсенето на успешни, високотехнологични решения и желанието за прогрес в медицината и грижата за здравето.
ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
- Подготвя се изпитване на mpox ваксината при бременни и кърмачета
- Кипър създава обединен орган за извънредни ситуации, в който ще влиза и спешната медицинска помощ
- FDA се обяви срещу фенилефрина като съставка на перорални продукти за назална деконгестия
- Здравният министър обеща системата на ТЕЛК ще заработи в пълен обем до 2-3 месеца
- Конференция “HIV и коинфекции” ще събере учени от България, Балканите и СЗО