Над 2 700 души са спрели официално цигарите в последните две години и половина. Това сочи справка за броя на лицата, заявили отказ от тютюнопушене на националната телефонна линия 0700 10 323, за периода януари 2014-юни 2016 година, изготвена за Zdrave.net. Според нея от началото на тази година хората, които са заявили, че са спрели цигарите на горещата линия, са 650. Броят им за изминалата е 980, а за 2014-та 11 100. Общо над 10 200 души са потърсили консултация от специалист по телефона с цел спиране на цигарите от откриването на линията.
Номерът функционира в рамките на Националната програма за превенция на хроничните незаразни болести, отбелязват от МЗ. От там допълват, че съгласно Закона за тютюна, тютюневите и свързаните с тях изделия на всяка потребителска опаковка и на всяка външна опаковка на цигари, тютюн за ръчно свиване на цигари и тютюн за водна лула се поставя информация за преустановяване на употребата на тютюневи изделия: „Помощ за отказ от тютюнопушене: 0700 10 323“. След отпечатване на телефонния номер върху опаковките на тютюневите изделия, интересът към услугата се е повишил многократно, отчитат от министерство на здравеопазването и изтъкват, че ако през 2015 г. дневните обаждания средно за месец не са надхвърляли 3, то към същия период на 2016 г. обажданията стигат до 70 на ден.
Главната причина за спиране на цигарите е загрижеността за здравето, става ясно от Национално проучване на факторите на риска за здравето 2014, изготвено от експерти на Националния център по обществено здраве и анализи, допълват от МЗ. На второ място, но с голямо, почти петкратно откъсване, са поставени „цените на тютюневите изделия“, наравно със „по желание на семейство и близки“ (по-изразено при жените). Забраната на тютюнопушенето, предупредителните надписи и общественото неодобрение практически нямат значение при отказването, както и медийните кампании и „евтините“ средства за отказване, се посочва още в анализа на НЦОЗА. Всеки пети пушач желае да спре цигарите – 20.2% от жените и 21.7% от мъжете, предимно сред най-младите на 20-24 г (30.0%) и възрастните на 55-64 години (22,9%). Не са сигурни, че желаят да спрат цигарите около 1/3 от пушачите (28.1%), става още ясно от анализа на НЦОЗА. В него се определя като тревожен и фактът, че около половината от пушачите не желаят да откажат цигарите.
ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
- Минимум 1100 лв. за лекари и 1400 лв. – за медсестри предлагат на новите специализанти
- 20 болници ще участват в пилотния проект на цифровата платформа за медицинска диагностика
- С 0,5% са се увеличили цените на лекарствата през декември 2024 г.
- ЕК представи мерки за укрепване киберсигурността на здравния сектор
- Издадоха визата за проектиране за Националната детска болница