Близо 500 лекари са напуснали страната през изминалата 2016 година. Това съобщи председателят на Българския лекарски съюз д-р Венцислав Грозев. „Темпът на напускащите държавата ни лекари е почти един и същ“, отбеляза той. По думите му е необходимо да се положат още усилия и промени в здравната система, за да задържим медиците си.
В последните няколко години броят на напускащите страната лекари се движи средно между 400-500. Така през 2013 г. избралите да упражняват професията си зад граница български медици са 408, през 2014 – 548, а през 2015 г. – 524.
Справка на Zdrave. net в Националния регистър на Българския лекарски съюз показва дефицит на специалисти в редица области. Така например практикуващите у нас лекари със специалност “анестезиология и интензивно лечение“, в която има хроничен недостиг на кадри, са 249. Педиатрите са 217. Детските психиатри в цялата страна са едва 10. Лекарите със специалност детска кардиология са 16, съдебните медици – 57. Лекарите със специалност спешна помощ са 104, сочат данните на регистъра.
Още по-остър е дефицитът сред специалистите по здравни грижи. За проблема алармира наскоро председателят на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи Милка Василева. Тя съобщи, че 6800 български медицински сестри са напуснали страната в рамките на пет години. Практикуващите към момента у нас са 25 830, което по думите й е крайно недостатъчно.
ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
- На първо четене: Частните болници да провеждат обществени поръчки за лекарства
- Според анализ на БАПЗГ: Два пъти по-малко от необходимото са медсестрите в болниците ни
- Ваксина срещу херпес зостер намалява риска от сърдечни заболявания с 8 години
- Лекари убийци в България няма: БЛС за починалите деца от Пловдив и Ботевград
- 5 май – Световен ден на хигиената на ръцете