Общо 525 души са били обучени в рамките на проекта „Развитие на ефективни програми за ранна диагностика на децата с аутизъм в България чрез прилагане на международни стандартизирани инструменти“. Това са детските психиатри и клинични психолози, общопрактикуващи лекари и педиатри, както и немедицински специалисти като логопеди, учители и социални работници в София, Бургас, Благоевград, Враца, Монтана, Габрово и Пазарджик, стана ясно днес на заключителната пресконференция за отчитане изпълнението на проекта.
В първия етап проектът е дал възможност на кръг от психиатри, психолози и други медицински специалисти от всички региони на страната да бъдат обучени за прилагане на инструментите ADOS-2 и ADI-R, определяни от експертите в сектора като „златен стандарт“ в диагностиката на аутизма и е била насочени към медицински специалисти. Във втората част на проекта са били обучени и специалистите извън сферата на здравеопазването, които също работят с деца с подобен тип заболяване – социални работници, ресурсни учители, учители в детски градини, училищни психолози и др. Обучени и консултирани са били и над 180 родители на деца с аутистични разстройства.
В изпълнение на втория етап на проекта специалистите от Клиниката по детска психиатрия „Св. Никола“ на „Александровска“ са преминали обучение в нов стандарт по диагностика и терапия на деца с разстройства от аутистичния спектър (РАС), чрез който е постигнат голям напредък в оценяването на децата със специални образователни потребности и развитийни проблеми, като се включва и последната стандартизация на Скала за интелигентност на Уекслeр за деца (WISC-IV). Този метод има голям успех в оценяването на деца със специални образователни нужди и с дефицити в областта на вниманието.
„Все още се работи по стандартизиране на скрининговите инструменти, които ще помогнат на педиатри и ОПЛ за бързо и лесно ориентиране в симптомите на аутистичните разстройства“, каза проф. д-р Надя Полнарева, началник на клиниката по детска психиатрия „Св. Никола“. Целта на скрининга е да се разширят уменията на специалистите и компетентността им в диференциално-диагностичен план за ранно поставяне на диагноза по време на профилактичните прегледи на децата под 3-годишна възраст. „Прави впечатление, че родителите стават все по-чувствителни към развитието на децата си, те започват да ни търсят още към двегодишната възраст на детето. Трябва и личните лекари да станат по-чувствителни“, каза още проф. Полнарева.
Тя допълни, че децата с нервноразвитийни разстройства са много, но ранното диагностициране е ключът към успешната интервенция. „Всяка година имаме средно по 300 деца, диагностицирани с разстройство от аутистичния спектър“, каза проф. Полнарева.
Проект „Развитие на ефективни програми за ранна диагностика на децата с аутизъм в България чрез прилагане на международни стандартизирани инструменти“ по Програма БГ 07 „Инициативи за обществено здраве“ на МЗ е изпълнен съгласно Договор за безвъзмездна финансова помощ РД – 13-153/16.12.2016 г., сключен между МЗ и УМБАЛ „Александровска“. Средствата по него са осигурени от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Норвежкия финансов механизъм 2009-2014 г. С отпуснатите за втория етап 128 020 евро, общата стойност на средствата, усвоени от „Александровска“ болница по проекта възлизат на 432 940 евро.