Регионалният директор на Световната здравна организация за Европа днес заяви, че не вижда „непосредствена заплаха“ за европейския регион от епидемията от COVID-19 в Китай, но е необходима повече информация, съобщи Асошиейтед прес.
Китай се бори с епидемия от коронавирус, след като в началото на декември облекчи ограниченията, свързани с провежданата дотогава от Пекин политика на „нулев COVID“, припомня БТА.
Ханс Клуге заяви, че въз основа на информацията, която СЗО е получила от Китай, няма заплаха, но е необходима по-подробна и редовна информация от Китай, за да се следи развитието на ситуацията.
В същото време той предупреди, че това не означава Старият континент да гледа безучастно.
Няколко държави наложиха изисквания за тестване за коронавирус на пристигащите от Китай. Австралия и Канада изискват от пътуващите от Китай да си направят тест, преди да се качат на борда на самолета. Други държави, включително САЩ, Индия, Япония, Южна Корея и няколко европейски държави обявиха по-строги мерки за пътниците от Китай поради липса на данни за инфекциите и опасения, че може да се появят нови варианти на коронавируса.
Пекин заплаши, че ще предприеме ответни мерки срещу държавите, които изискват от пътуващите от Китай да покажат отрицателен резултат от тест за COVID-19, направен през предходните 48 часа. В тази връзка днес Китай преустанови издаването на визи за южнокорейци, които да идват в страната с цел туризъм или бизнес.
„Не е неоправдано страните да предприемат предпазни мерки за защита на населението си, докато очакваме по-подробна информация, която се споделя в публично достъпни бази данни’“, каза Клуге. По думите му всяка мярка трябва да бъде „научно обоснована, (…) пропорционална и недискриминационна“.
Освен това Клуге посочи, че в Европа има увеличаване на случаите на заразяване с подварианта на COVID-19 XBB. Той каза, че случаите са малко на брой, но се увеличават, и добави, че се работи по оценка на потенциалното им въздействие върху ситуацията, информира ДПА.
По-рано този месец генералният директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус заяви, че организацията е „загрижена за риска за живота в Китай“ на фона на взривното разпространение на коронавируса в страната и липсата на подавани от китайското правителство данни за епидемията.
Междувременно говорителка на СЗО съобщи, че на 27 януари организацията ще обсъди дали пандемията от COVID-19 все още представлява извънредна ситуация в световен мащаб. Засега някои водещи учени и съветници на СЗО казват, че би било прибързано да се обявява край на фазата на извънредна ситуация, свързана с COVID-19, включително и заради високите нива на заразяване в Китай, съобщава Ройтерс.