
На фона на продължаващата несигурност поради рязкото съкращаване на финансирането от САЩ за хуманитарната работа в световен мащаб, ръководителката на агенцията на ООН, координираща борбата срещу ХИВ/СПИН UNAIDS Уини Бянима предупреди, че 6,3 млн. души ще умрат през следващите 4 години, ако подкрепа не бъде възстановена.
„Ще станем свидетели на истински скок на тази болест, ще я видим да се завръща и виждаме как хората умират по начина, по който виждахме това през 90-те години и през годините след 2000 г.“, каза Уини Бянима.
Изпълнителният директор на UNAIDS посочи още, че трябва да очакваме десетократно увеличение на смъртните случаи, свързани със СПИН, в сравнение с регистрираните в световен мащаб през 2023 г.
„Също така очакваме допълнителни 8,7 милиона нови инфекции. При последното преброяване имаше 1,3 милиона нови инфекции в световен мащаб през 2023 г.“, посочи още тя.
Замразяването на финансирането, обявено от Белия дом на 20 януари, трябва да приключи следващия месец след 90-дневен преглед.
„Не сме чули други правителства да обещават да запълнят празнината“, отбеляза Уини Бянима.
Тя обърна внимание, че центровете за прием, където пациентите с ХИВ могат да получат антиретровирусните лекарства, от които се нуждаят, не се отварят отново „от страх, че това може да не е в съответствие с новите насоки“.
„Това внезапно оттегляне на финансиране от САЩ доведе до затваряне на много клиники, съкращаване на хиляди здравни работници, това са медицински сестри, лекари, лаборанти, аптекари“, представи актуалната ситуация ръководителката на UNAIDS.
Тя предупреди, че кризата няма да остане ограничена само до най-засегнатите региони в Африка, а в по-дългосрочен план пандемията ще се възобнови в световен мащаб – включително в Източна Европа и Латинска Америка.
Други агенции на ООН, които в много голяма степен разчитат на финансиране от САЩ, също предупредиха, че намаляването на подкрепата, в допълнение към хронично недостатъчните инвестиции в хуманитарна работа в световен мащаб, вече оказва сериозно въздействие върху общностите, които те обслужват.
Агенцията на ООН за бежанците (UNHCR) заяви, че хиляди са останали без животоспасяваща помощ в разкъсаната от война източна Демократична република Конго. Международната организация по миграция на ООН (IOM) също обяви, че съкращаването на финансирането има сериозни последици за уязвимите мигрантски общности, изостряйки хуманитарните кризи и подкопавайки основните системи за подкрепа на разселените лица. Детският фонд на ООН (UNICEF) предупреди, че ликвидната криза е застрашила животоспасяващи дейности и е поставила край на напредъка в намаляването на детската смъртност, която е спаднала с 60% от 1990 г. насам.