Специалисти от цялата страна се включиха в VIII Национална конференция по алергология, организирана от Българското дружество по алергология (БДА). В рамките на форума, който се проведе в периода 15-18 май т.г. в Свети Влас, бяха представени последните научни открития и клинични подходи в лечението на бронхиална астма, алергичен ринит, хранителни алергии и други заболявания на респираторния тракт.
„Тази година поставихме акцент върху творческите лекции – презентации, подготвени от самите лекари въз основа на практическия им опит. Това е ценен принос, защото така се споделят казуси от реалната клинична практика, които са обогатяват познанията на колегите в страната“, посочи д-р Симеон Узунов, председател на БДА.
В програмата на конференцията бяха включени общо 10 пленарни сесии, посветени на ключови теми в алергологията. Специално внимание бе отделено и на младежката сесия, която тази година се проведе в разширен формат. Заради изключително високия интерес тя бе представена в два отделни панела с участието на осем млади специалисти, които представиха случаи от своята клинична практика. „Развитието на младите специалисти е стратегически приоритет за БДА. Те са бъдещите водещи лектори и експерти, затова трябва да бъдат насърчавани да споделят своя опит още от рано“, допълни д-р Узунов.
Съществено място в програмата зае темата за тежката бронхиална астма – заболяване, което може да се прояви дори в зряла възраст като неалергична астма. Според съвременните препоръки, лечението следва да се фокусира върху минимизиране употребата на системни кортикостероиди поради множеството странични ефекти, сред които остеопороза, диабет, сърдечносъдови проблеми и др. В този контекст, форумът подчерта важността на биологичната терапия като иновативна и вече широко достъпна възможност за пациентите с тежка астма. Тези терапии са напълно безплатни за пациентите по линия на НЗОК и водят до значимо подобряване на контрола на заболяването, като в някои случаи се постига клинична ремисия.
Сред другите основни тематични блокове, включени в конференцията, бяха: уртикария и ангиоедем, ролята на микробиома и кофакторите при алергичните реакции, както и имунотерапията и значението на специфичните антитела. Бяха представени също така доклади по професионални болести, като силикоза, съпътстваща с астма. Обсъждани бяха предложения за национални насоки и стимулиране на млади таланти в областта на алергологията.
Темите бяха представени както от изтъкнати български лектори, така и от международни гости, които споделиха нови научни данни и клинични подходи от световната практика.