Брой 11/2002
Д-р Р. Александрова
Противораковите ваксини са три вида: профилактични, терапевтични и комбинирани.
Придазането на профилактични противоракови ваксини е възможно в случайте, козато причинители на неопластичното заболяване са инфекциозни агенти (вируси, бактерии, паразити). До момента са създадени две ефективни профилактични противоракови ваксини срещу хепатит в вируса (HBV) и човешкия папиломен вирус (HPV).
Известно е, че HBV, т.нар. афлатоксин и вирусът на хепатит С (HCV), са причинители на хепатоцелуларния карцином. ваксината се прилага
успешно в някои азиатски и африкански държави (Тайван, Гамбия, Китай), където заболяването е широко разпространено. Резултатите от десетгодишните наблюдения в тези страни убедително показаха ефективността на използваната ваксина: отбелязано е разко намаляване броя на заразените с хепатит В вирус и съответно на случайте с хепатоцелуларен карцином.
Например, около 45% от всички пациенти с рак на черния дроб са резистирани в Китай. През 1992 г., в страната започна масова ваксинация срещу HBV и само преди няколко месеца (на конгреса в гр. Осло, Норвегия), бяха изнесени данни за ефективността на взетите мерки, довели до рязко снижаване на заболяваемостта от хепатоцелуларен карцином. В България ваксинацията срещу HBV също бе включена преди няколко години в задължителния имунизационен календар.
Човешният папиломен вирус (HPV) води до развитие на рак на маточната шийка. Предаването му става по полов път и се смята, че около 50% от сексуално активните жени в зряла възраст са заразени с вируса. Особено агресивни са човешките папиломни вируси типове 16 и 18. Неотдавна няколко научни колектива съобщиха, че създадените от тях ваксини срещу този инфекциозен агент навлизат в последната Ill-та фаза, на клинични изпитания.
Смята се, че глобалната ваксинация срещу HBV и HPV ще намали заболеваемостта от рак с 15% при мъжете и с 10% при жените.
Терапевтичните противоракови ваксини са насочени срещу новопоявили се върху раковите клетки антигени, които липсват в клетките на нормалните тъкани и органи. Появата на тези нови антигени може да се дължи на различни причини: мутации, свръхекспресия на клетъчни гени, преподреждане на зените, поява на „външни“ антигени (напр. вирусни). За съжаление, до момента тези ваксини не са разкрили напълно качествата си. Най-вероятно една от причините за това е, че те се прилагат при пациенти в напреднал стадий на онкологични заболявания, когато възможностите на конвенционалните методи на лечение (оперативно, лъчеи химиотерапия) са почти напълно изчерпани.