Брой 7/2024
Акад. д-р П. Василева, д.м.н., Д-р А. Георгиева
СОБАЛ „Акад. Пашев” – София
Анатомичните взаимоотношения в тъканите на предния очен сегмент, свързани с произхода и оттичането на предно-камерната течност, могат да доведат до закриване на предно-камерния ъгъл (ПКЪ) и развитие на глаукома. Една от най-честите причини за първичното му закриване при млади пациенти е наличие на плато ирис конфигурация (ПИК). Това състояние се дължи на аномалия в структурата на предния очен сегмент с наличие на иридотрабекуларна апозиция и закрит ПКЪ. Когато след извършване на функционираща лазерна периферна иридотомия (ЛПИ) ПКЪ остава закрит и не настъпва повишаване на ВОН, се развива т.нар. плато ирис синдром (ПИС). Цел: Представяме нашия опит от диагностиката и лечението на ПИК/ПИС за предотвратяване на зрителните увреждания на тези форми на глаукома при млади болни обсъждаме основните становища в литературата относно патогенезата и предлаганите лечебни методи. Материали и методи: В клинично проучване са включени 31 пациента за период от 6 месеца със симптоми и признаци на първична закритоъгълна глаукома. Бе проведено лечение с антиглаукоматозни медикаменти, ЛПИ, аргон лазерна периферна иридопластика (АЛПИ) и трабекулектомия (ТЕ). Резултати: Средната възраст на изследваните болни е 45,5 години (20-74), предимно жени – 19 (61,3%). За фамилна проява на глаукома съобщават 10 болни (32,26%). Повод за прегледа при 17 болни (54,83%) е смущение в зрението. С повишено налягане над 21 mmHg са 18 болни (58,06%). При тези болни установихме наличие на закрит/закриващ се ъгъл, ирис с плато конфигурация. Предната камера бе средно дълбока в центъра и плитка в периферията. Наблюдаваха се различни степени на екскавация на диска на зрителния нерв и дефекти в зрителното поле. Извършването на ЛПИ и АЛПИ в различна последователност доведе до предотвратяване на прогресията на глаукомното увреждане. При липса на конторол бе извършена ТЕ. Заключение: Развитието на глаукома при ПИК не се търси активно. Болните с ПИК/ПИС представляват специфичен диагностичен пъзел, съставен от различни патогенетични елементи, водещи до развитие на глаукома с ограничени възможности за лечение.
Ключови думи: Закритоъгълна глаукома; плато ирис конфигурация; плато ирис синдром; лазерна периферна иридотомия, аргон лазерна периферна иридопластика
Адрес за кореспонденция:
Акад. Петя Василева
Специализирана очна болница за активно лечение
„Акад. Пашев”
ул. „Ем. Васкидович“ 51
1517, София
е-mail: centersight@sobalpashev.com
Пълната статия е заключена за четене!
Статиите от новите издания на списание GP NEWS са заключени за четене. В сайта се публикуват само резюмета на статиите. По-долу е публикувана датата, на която ще бъде отключена цялата статия.
Ако желаете да прочетете цялото съдържание в статията преди датата на отключване, може да закупите онлайн книжният вариант на съответния брой, в който е публикувана статията.
Дата на отключване: 1 Юли 2026 г.