Брой 3/2023
Доц. Д-р Ирен Цочева, педиатър, детски пулмолог
Отделение по педиатрия УМБАЛСМ „Н.И.Пирогов“ – София
Ранното детство е период на динамични и съществени промени във всички органи и системи. Една от най-бързо развиващите се е имунната система, която трябва да се тренира да различава своето от чуждото и да осъществява защита срещу разнообразни инфекциозни агенти. По време на вътреутробния живот реакцията срещу чужди антигени е намалена, за да се осигури преживяването на плода в майчиния организъм. Имунитетът на новороденото се определя най-общо като „незрял“. Системата на първичния имунен отговор, която осигурява първа линия на защита срещу нахлуващи патогени, се характеризира с по-нисък брой неутрофилни левкоцити, които показват по-слаби бактерицидни функции, слаб отговор на възпалителни стимули, намалена адхезия към ендотелните клетки и намален хемотаксис.(1) Цитолитичната функция на естествените клетки убийци (NK) нараства през феталния период, но по време на раждането е само наполовина от нивата при възрастни.(2) Серумните концентрации на почти всички циркулиращи фактори на комплемента при новородени са с 10–80% по-ниски, отколкото при възрастни и с намалена биологична активност.(3)
Нивата на всички класове имуноглобулини, които са показател с развитието на придобития имунитет, са по-ниски през детството. Новородените са с висок риск от развитие на животозастрашаващи бактериални, вирусни и гъбични инфекции. Критичната ранна защита срещу много инфекциозни заболявания, прекарани преди това от майката, се осигурява от пасивно трансплацентарно преминалите IgG антитела, както и тези в кърмата. След като тази защита изчезне, малките деца стават по-уязвими към инфекции, макар че дотогава съзряването на вродена и адаптивна имунна система е в ход.(4) Така изброените характерни особености на имунитета в детството поставят родителите и педиатрите пред трудната дилема как да осигурят ефективно, но и най-малко болезнено за детето развитие на имунитета.
Срещата с инфекциозни стимули води до имунологична памет и защита във времето, но и тежките възпаления, протичащи с деструкция на респираторния епител, могат да прогресират до инфилтративни пневмонии или да хронифицират. За нормална честота на остри респираторни заболявания се приемат 6-8 епизода през есенно-зимния период при деца на възраст между 1 и 5 години, като при посещаващите детски заведения тя може да е по-висока. Това „нормално“ от физиологична гледна точка боледуване е същинско предизвикателство пред родителите. Детският организъм и респираторният епител имат нужда от период на възстановяване в щадяща среда след всяка респираторна инфекция, който трудно се осигурява при съвременния забързан начин на живот. От друга страна замърсеният въздух, пасивното тютюнопушене и високият вирусен товар благоприятстват бактериалните суперинфекции.
За да излезем от омагьосания кръг на повтарящите се протрахирани инфекции при малките ни пациенти, ние педиатрите се доверяваме на доказалите се във времето природни средства.
Лактоферинът е идентифициран през 1939 г. в краве мляко, а през 1960 г. е изолиран и в кърма. Този многофункционален желязо-свързващ гликопротеин играе важна роля в имунната регулация и защитата срещу бактериални, гъбични и вирусни инфекции. Лактоферинът свързва железните йони и така инхибира микробния растеж, като същевременно модулира подвижността, агрегацията и образуването на биофилм от патогенни бактерии. Той взаимодейства с микробни, вирусни и клетъчни повърхностни липопротеини, като по този начин инхибира микробната и вирусна адхезия и навлизането им в клетките на гостоприемника.(5) Лактоферинът е основен защитен фактор срещу лигавични инфекции, с което се обяснява високата му концентрация в назални, трахеални, гастроентерални, генитални и очни секрети, както и в коластрата. В инвитро проучвания е доказано действието му върху широк спектър ДНК и РНК вируси (херпесвируси, CMV, RSV, HIV, АdV, ротавируси, хепатит С и В вируси, парагрипни и грипни вируси), влючително и вируса на Ковид-19. Интересен е механизмът, в който Лактоферин блокира вируса на Ковид-19, свързвайки се с хепаран сулфат.
Хепаран сулфат е многофункционална молекула, компонент на извънклетъчния матрикс, който се свързва с растежни фактори на фибробластите, съдов ендотелен растежен фактор и рецептори на съдов ендотелен растежен фактор. Хепаран сулфат се блокира от Лактоферин и възпрепятства свързването на вируса с АСЕ2 рецептор. (6,7) Ядрената локализация на лактоферин в различни епителни човешки клетки предполага, че той проявява своя антивирусен ефект не само в ранната фаза на повърхностно взаимодействие вирус-клетка, но и вътреклетъчно. Многобройни проучвания показват ролята му при растежа, диференциацията, активацията и функционирането на редица имунни клетки.(8) Способността на лактоферина да инхибира миграцията на еозинофилите води до намаление на алергичното възпаление.(9) Проучвания показват ефикасността на лактоферина за превенция на късен неонатален сепсис (бактериален и гъбичен), както в комбинация с, така и без пробиотици.(10)
Инозитолите са полиоли, които могат да действат като модулатори на оксидативния метаболизъм и водят до намаляване на тежестта на оксидативния стрес.(11) Ефикасността на инозитолите като антиоксиданти се дължи на повишаването на активността на антиоксидантните ензими.(12) Проучване показва и индиректното значение на инозитола за потискане на репликацията на респираторно-синцитиалния вирус чрез специфично ензимно свързване. Инозитолът укрепва и протектира клетъчната мембрана.(13)
Черният бъз (Sambucus nigra) има хилядолетна етноботаническа история в много различни култури за лечение на вирусни инфекции и в момента е едно от най-използваните лечебни растения в света.(14) В последните години се провеждат интензивни проучвания на субстанциите в черния бъз (флавони, изофлавони, флаваноли, антоцианини, фенолови киселини, лектини и не на последно място витамини), които определят широкоспектърните му антимикробни свойства. Флавоноидите на Sambucus nigra са в състояние да предотвратят навлизането на вируса на грипа в клетките на гостоприемника и съответно развитието на заболяване.(15) Проучванията също така показват, че ефективността на черния бъз срещу инфекции може да се дължи и на имунна стимулация, водеща до повишена експресия на IL-6, IL-8 и TNF-a.(16) Лабораторни изследвания показват активност на полифеноли, екстрахирани от черен бъз срещу човешки коронавируси, което го поставя в листа от таргетни молекули за лечение на SARS-CoV2 инфекция.(17)
Ацерола е един от най-богатите естествени източници на Витамин С и съдържа множество фитонутриенти като каротеноиди, феноли, антоцианини и флавоноиди. Този плод съдържа неимоверно количество аскорбинова киселина от порядъка на 1500–4500 mg/100 g, което е около 50–100 пъти повече от това на портокала или лимона и определя големият интерес сред изследователите и фармацевтичните компании.(18) Използвайки екстракт от ацерола, към добре известните положителни ефекти на Витамин С се наслагват и допълнителни ползи от останалите фитонутриенти.
Бета глюканите, получени от дрожди, могат да подпомогнат защитата на гостоприемника срещу патогени чрез модулиране на възпалителната и антимикробна активност на неутрофилите и макрофагите. До това заключение се стига след многобройни ин-витро проучвания на въздействието на бета глюканите върху различни фактори на вродения имунитет.(19) В тази насока продължават интензивни изследвания.
Цинкът е основен микроелемент, който е от решаващо значение за растежа, развитието и поддържането на имунната система.(20) Той влияе на всички органи и типове клетки и се включва в стотици ключови ензими и транскрипционни фактори. Дефицитът на цинк е много често срещан като засяга до една четвърт от населението в развиващите се страни. Следователно нивото на цинк е критичен фактор, който може да повлияе на антивирусния имунитет, което е демонстрирано в редица проучвания през последните 50 години. Терапевтичната употреба на цинк при вирусни инфекции като вируса на херпес симплекс и обикновената настинка, произтича от тези открития.
Изброените природни вещества са комбинирани в продукта IMUNOHealth Kids. Представени са резултатите от наблюдение върху 54 пациента на възраст от 6 месеца до 8 години с остра респираторна инфекция, лекувани амбулаторно (n= 36) или стационарно (n=18) през месеците юни и юли 2022 г. IMUNOHealth Kids е добавен към стандартната терапия при децата. При пациентите до 3-годишна възраст началната дозировка е 5 мл. за 5 дни, след което по 2,5 мл. до приключване на разфасовката, а от 3-годишна възраст тя е съответно 10 мл. за 5 дни и 5 мл. в последствие. Всички пациенти са проследени за период от един месец след приема на препарата. Лек превес има мъжкият пол. Разпределението по диагнози е отразено на. Най-честият симптом, поради който родителите са потърсили лекарска помощ, е кашлицата, последван от назална конгестия, фебрилитет, възпалено гърло и гастроентерит. След започване на лечението, включващо препарата IMUNOHealth Kids, най-бързо (средно само за 2 дни) се овладява един от най-тревожните за родителите симптоми – фебрилитета. Най-продължителен е периодът на затихване на кашлицата (средно 4,3 дни), което се обяснява със сложните патофизиологични механизми на очистване на респираторната система. Периодът на възстановяване при децата е от два до седем дни, като средният е 4.8 дни. Това е с около два дни по-кратко, отколкото, разчитайки само на стандартната терапия. Само при един пациент на 8 месеца лечението с IMUNOHealth Kids бе прекратено на 3-я ден поради поява на обрив, но не можа да се изключи и неговата инфекциозна генеза. Всички деца приемаха без съпротива препарата. При проследяването на пациентите един месец след началото на терапията с IMUNOHealth Kids нямаше случаи на посещение на спешни медицински центрове поради рецидив на заболяването.
В заключение може да се обобщи, че включването на комбинирания препарат IMUNOHealth Kids към стандартното симптоматично лечение на остри респираторни заболявания при деца от нулева възраст повлиява благоприятно продължителността на симптомите и води до по-бързото им възстановяване. Отчете се и отличен толеранс по отношение на оралния прием на сиропната форма. IMUNOHealth Kids е комбинирана високо ефективна формула с натурални съставки, които имат взаимно потенциращ ефект на действие срещу вируси, бактериални и гъбични инфекции, дължащ се основно на действието на Лактоферин, чието действие е дозозависимо, което прави от изключително значение високото съдържание на Лактоферин в препарата.
С IMUNOHealth Kids успешно се профилактира втората вълна на инфекциозния процес, било вирусна или бактериална. И не на последно място с IMUNOHealth Kids успешно се контролират дискретни желязонедоимъчни анемии – резултат от честото инфекциозно натоварване. IMUNOHealth Kids е продукт с комплексна защита.
Използвана литература:
1. Nussbaum C, Gloning A, Pruenster M, et al. Neutrophil and endothelial adhesive function during human fetal ontogeny. J. Leukoc. Biol. 2013, 93, 175–184.
2. Ivarsson MA, Loh L, Marquardt N, et al. Differentiation and functional regulation of human fetal NK cells. J. Clin. Investig. 2013, 123, 3889–3901.
3. McGreal EP, Hearne K, Spiller OB. Off to a slow start: under-development of the complement system in term newborns is more substantial following premature birth. Immunobiology 2012, 217, 176–186.
4. Simon АК, Hollander GA, McMichael A. Evolution of the immune system in humans from infancy to old age. Proc Biol Sci. 2015, 22;282(1821).
5. Berlutti F, Pantanella F, Natalizi T et al. Antiviral properties of lactoferrin–a natural immunity molecule. Molecules. 2011 Aug 16;16(8):6992-7018. doi: 10.3390/molecules16086992. PMID: 21847071; PMCID: PMC6264778.
6. Andersen J.H., Osbakk S.A., Vorland L.H., Traavik T., Gutteberg T.J. Lactoferrin and cyclic lactoferricin inhibit the entry of human cytomegalovirus into human fibroblasts. Antiviral Res. 2001;51:141–149. doi: 10.1016/S0166-3542(01)00146-2.
7. Pietrantoni A., Dofrelli E., Tinari A., Ammendolia M.G., Puzelli S., Fabiani C., Donatelli I., Superti F. Bovine lactoferrin inhibits Influenza A virus induced programmed cell death in vitro. Biometals. 2010;23:465–475. doi: 10.1007/s10534-010-9323-3.
8. Legrand D. Overview of Lactoferrin as a Natural Immune Modulator. J. Pediatr. 2016;173:S10–S15. doi: 10.1016/j.jpeds.2016.02.071.
9. Bournazou I., Mackenzie K.J., Duffin R., Rossi A.G., Gregory C.D. Inhibition of eosinophil migration by lactoferrin. Immunol. Cell Biol. 2010;88:220–223. doi: 10.1038/icb.2009.86.
10. Pammi M., Gautham K.S. Enteral lactoferrin supplementation for prevention of sepsis and necrotizing enterocolitis in preterm infants. Cochrane Database Syst. Rev. 2020;3:CD007137. doi: 10.1002/14651858.CD007137.pub5.
11. López-Gambero AJ, Sanjuan C, Serrano-Castro PJ, Suárez J, Rodríguez de Fonseca F. The Biomedical Uses of Inositols: A Nutraceutical Approach to Metabolic Dysfunction in Aging and Neurodegenerative Diseases. Biomedicines. 2020 Aug 20;8(9):295.
12. Jiang WD, Wu P, Kuang SY et al. Myo-inositol prevents copper-induced oxidative damage and changes in antioxidant capacity in various organs and the enterocytes of juvenile Jian carp (Cyprinus carpio var. Jian) Aquat. Toxicol. 2011;105:543–551.
13. Hassan I, Gaines KS, Hottel WJ et al. Inositol-requiring enzyme 1 inhibits respiratory syncytial virus replication. J Biol Chem. 2014 Mar 14;289(11):7537-46.
14. Porter RS, Bode RF. A Review of the Antiviral Properties of Black Elder (Sambucus nigra L.) Products. Phytother Res. 2017 Apr;31(4):533-554.
15. Mocanu ML, Amariei S. Elderberries-A Source of Bioactive Compounds with Antiviral Action. Plants (Basel). 2022 Mar 10;11(6):740.
16. Torabian, G.; Valtchev, P.; Adil, Q.; Dehghani, F. Anti-influenza activity of elderberry (Sambucus nigra). J. Funct. Foods 2019, 54, 353–360.
17. Weng JR, Lin CS, Lai HC et al. Antiviral activity of Sambucus FormosanaNakai ethanol extract and related phenolic acid constituents against human coronavirus NL63. Virus Res.2019, 273, 197767
18. Prakash A, Baskaran R. Acerola, an untapped functional superfruit: a review on latest frontiers. J Food Sci Technol. 2018 Sep;55(9):3373-3384.
19. De Marco Castro E, Calder PC, Roche HM. β-1,3/1,6-Glucans and Immunity: State of the Art and Future Directions. Mol Nutr Food Res. 2021 Jan;65(1)
20. Read SA, Obeid S, Ahlenstiel C, Ahlenstiel G. The Role of Zinc in Antiviral Immunity. Adv Nutr. 2019 Jul 1;10(4):696-710.
21. Стоева Т. Остри респираторни инфекции при деца. MEDINFO, 2004, бр.12.