Д-р С. Досев д. м.
Отделение Педиатрия МБАЛ – Русе
Доц. д-р М. Георгиева д. м.
Медицински университет – Варна
Диарията е втората по честота детска болест с фатално протичане в световен мащаб – причина за близо 1,34 милиона смъртни случая при деца на възраст до 5 години.
НЕПОДОЗИРАНИ ФАКТИ
Ротавирусът е най-честата причина за диария и повръщане при децата под 5 години в света, която често води до обезводняване и приемане в болница
Добрата хигиена не предпазва децата от болестта, тъй като вирусът е много устойчив във външна среда
Годишно ротавирусът е отговорен за 1/3 от случаите на диария в световен мащаб.
РВГЕ е често срещан при недоносени деца и новородени
Ниското телесно тегло при раждане (1.5-2.49 кг) е свързано статистически значимо с тежестта на РВГЕ;
Новородените и недоносени деца са значимо по-уязвими към нозокомиална ротавирусна инфекция в сравнение с нормално родените (честота 26% срещу 2%);
Изразено по-тежко протичане (с удължена хоспитализация 2-5.9 дни);
При недоносените инфекцията по-често протича с брадикардия, апнеи, цианоза, наблюдават се гърчове и енцефалопатия, най-вероятно поради засягане на централната нервна система от ротавирусите.
Епидемиология на РВГЕ в Европа
РВГЕ, придобит в болнични условия
Ротавирусът е една от най-честите инфекции, придобивана в болнични условия при децата;
РВГЕ може да удължи болничния престой по повод друго заболяване от 3 до 5 дни в почти 50% от случаите;
На всеки 4 случая, придобит в обществото РВГЕ, се пада 1 случай, придобит в болнични условия.
Последствия от тежък РВГЕ:
Наблюдавани са усложнения като дехидратация, метаболитна ацидоза, диселектролитемия, значителна загуба на тегло;
При 3-20% от децата, прекарали РГ, се развива лактозна непоносимост, която обуславя появата на осмотична диария, т.е.острата диария преминава в персистираща, налага се включването на безлактозно мляко;
При част от децата се проявява и друго усложнение – вторична непоносимост към белтъка на кравето мляко, което изисква хранене със специални диетични млека от групата на хидролизатите;
Открита е връзка между РГ и отключване на автоимунно заболяване като диабет тип 1 при генетично предразположени деца.
Имунитет
Първата ротавирусна инфекция протича най-тежко;
Прекараната ротавирусна инфекция „омекотява” протичането на следващата, но не предпазва от реинфекции;
2 инфекции предпазват 100% срещу гастроентерит със тежка и средно тежка степен на протичане, независимо от серотипа на причинителя.
Роля на ротавирусната ваксинация
Защо да се прилага РОТАВИРУСНА ВАКСИНАЦИЯ?
Защото ротавирусната инфекция е честа;
Защото ротавирусната инфекция е с подобна честота, както в развитите, така и в развиващите се страни;
Подобряването на хигиенните условия не води до повлияване честотата на заболяването.
Какво казват експертите?
Световната здравна организация препорьча включването на оралната ротавирусна ваксина във всички национални имунизационни програми с цел предотвратяване на 500 000 смъртни случая във връзка с диария 2 000 000 хоспитализирани на година.
Австрия, Белгия, Люксембург и Финландия имат въведена масова ротавирусна ваксинация
Какво казват експертите у нас?
Министерството на здравеопазването, спазвайки препоръките на СЗО и оценявайки медико-социалната значимост на ротавирусните гастроентерити, включи имунизацията срещу ротавирусна инфекция с жива ваксина към препоръчителните имунизации.
Отговорите на някои въпроси относно ефективността на ваксините, дълготрайността на осигуряваната от тях защита и индиректните ползи от приложението им могат да бъдат дадени от проведените до момента клинични изследвания. Анализират се съществуващи база данни с цел оценка на влиянието на имунизацията срещу ротавируси върху здравето в различни страни с ниски към средни, средни и високи доходи. Съществуват две ефективни ротавирусни ваксини.
Противопоказания за прилагане на ваксина:
Анамнеза за преплитане на червата с инвагинация;
Деца с некоригирана вродена малформация на гастроинтестиналния тракт, която може да предразполага към развитие на преплитане на червата с инвагинация;
Приложението трябва да бъде отложено при деца с тежко остро фебрилно заболяване и диария и повръщане. Наличието на лека инфекция не е противопоказание.
Индиректни ползи (групов имунитет) след ротавирусна имунизация
Индиректната протекция след имунизация е резултат от намаляване предаването на патогена в общността и увеличава ползите от имунизацията както при имунизираните, така и при неимунизираните.
След първото въвеждане на ротавирусните ваксини се отчита редукция на тежките и фатални случаи на диария при деца в различни страни по целия свят с ниски към средни, средни и високи доходи. Данните относно ефикасността и ефективността на ваксината сочат, че тя осигурява защита срещу тежки ротавирусни заболявания.