Брой 10/2003
Атопичните заболявания в детската възраст са трудно решим здравен проблем. Това се дължи на тяхната висока честота (5 до 20% от детската популация), широкия спектър на антизените причинители и трудното им определяне, полиморфизма на клиничните изяви и недостатъчно ефективните методи на лечение.
Хранителната алергия (ХА) е обикновено първата алергична проява у децата. Тя влияе върху формирането на имунитета им, предпоставка е за развитието на алергичните заболявания в по-късна възраст. При голяма част от децата с ХА се наблюдава смяна на органа миииена или едновременно въвличане на няколко шокови системи (кожа, дихателна система, храносмилателна система). При 1/3 от тях се развива повишена чувствителност към други видове антигени.
Основните фактори за развитието на ХА при децата са:
♦ генетичната предиспозиция,
♦ интраутеринната сенсибилизация или постъпването на антигени с майчината кърма,
♦ краткият период на естествено хранене,
♦ видът на антигена и неговата доза,
♦ възрастта на детето при първия контакт с антигена,
♦ повишената пропускливост на чревната лигавица и намаленият локален имунитет,
♦ промяната в състава на чревната микрофлора. При естествено хранените деца ХА се среьца много по-рядко. Кърмата съдържа множество защитни фактори, които компенсират несъвършените имунни механизми в червата. При кърмените деца обаче също е възможно развитието на ХА поради преминаването на чуждовидобите антигени от храната на майката в кърмата й. В тези случаи е достатъчно да се елиминират алергизиращите храни от нейната диета, без да се преустановява кърменето.
В кърмаческа възраст най-често срещаните хранителни антигени са белтъците на кравето мляко. То съдържа 32 вида протеини с висок алергичен потенциал казеин, бета-лактоглобулин, алфалактоалбумин, лактоферин, имуноглобулини и др.
От тях бета-лактоглобулинът, чиято концентрация в кравето мляко достига до 3-5 г/л е с най-силно изразена антигенност. Той се доказва и в кърмата на значителна част от лактиращите жени (40-90%) в количество 4 ng/ml.
При кърмачетата ХА се проявява най-често в първите месеци от живота им, по правило след преминаване на смесено или изкуствено хранене с нативно краве мляко или със стандартни адаптирани формули. От тях с особено висок риск са фамилно обременените с атопични заболявания.
Значителен напредък в превенцията на атопичните заболявания в детската възраст през последните 5 години е въвеждането в педиатричната практика на т. нар. хипоалерзенни формули и по-специално тези с частично хидролизиран протеин. ESPASI / ESPAGHAN препоръчва тяхното прилагане при изкуствено и смесено хранени кърмачета с фамилна история за атопични заболявания.
При тези формули чрез ензимна хидролиза (пепсин, трипсин, панкреаза и др.) частично се редуцират антигенните свойства на нативните млечни белтъци. Превръщането им в кьсоверижни пептиди намалява с около 100 пъти тяхната антигенност в сравнение с тази на протеините в стандартните формули.
Адаптираните млека с частично хидролизирани протеини имат мнозократно по-висока антигенност (1000-100000 пъти) от формулите с екстензивно раззрадени белтъци, прилагани при лечението на алергията към кравето мляко. Тези хипоалергенни млека обаче притежават по-добри органолептични качества, по-близки са по състав до стандартните адаптирани млека и имат сравнително ниска цена. Освен това частично хидролизираните протеини в тях спомагат за развитието на оралния антигенен толеранс, който при нормални обстоятелства се създава през първите месеци от живота на кърмачето. При кърмените деца този процес се провокира от алергените, намиращи се в кърмата.
Предлазаните у нас хипоалерзенни формули, независимо от почти еднаквата степен на белтъчна хидролиза, имат различна характеристика. Това се дължи на използваните методи на хидролиза (вид на ензимите, продължителност на процеса, температурен режим и др.), вида на белтъчния източник и остатъчната антигенност.
Адаптираните млека с частично хидролизирани протеини (НА) са подходящи само за превенция на алерзиите при здрави деца, фамилно обременени с атопични заболявания.
Пробедените клинични проучвания потвърждават ефективността на хипоалергенните млека с частично хидролизиран протеин при превенцията на атопичните заболявания в детската възраст. Те осигуряват добро физическо развитие на децата, хранени продължително с тях, еднакво с това на кърмачетата, които приемат стандартните адаптирани млека. Тяхното използване се определи от добрите им хранителни и вкусови качества и значимо по-ниската цена в сравнение с млеката, съдържащи екстензивно хидролизиран протеин.