Брой 7/2000
Д-р Г. Асева
Доц. Т. Кантарджиев
(Продължение от бр. 6)
Здравната просвета по отношение на профилактиката на сексуално трансмисивните инфекции е от изключително значение и именно на домашния лекар принадлежи водещата роля в нейното осществяване.
Първата стъпка, конто семейният лекар трябва да предприеме при клинично съмнение за сексуално трансмисивно заболяване, е да вземе правилно материал за микробиологично изследване. Повечето бактерии, причиняващи сексуално трансмисивни инфекции, са изключително чувствителни на външни въздействия и много бързо загиват извън организма-гостоприемник. Затова е препоръчително да има пряка телефонна връзка домашен лекар/микробиолог, за да се процедира по най-бързия и правилен начин с бактериологичната диагноза.
След изолиране и доказване на етиологичния причинител в микробиологичната лаборатория се определи неговата чувствителност към подходящ набор антимикробни средства. През последните години микроорганизмите, причиняващи сексуално трансмисивни инфекции, промениха своята чувствителност към антибиотици. Важно е да се избере най-ефективният за всеки конкретен пациент антибиотик според индивидуалните свойства на инфектиращия микроорганизъм и макроорганизма-гостоприемник, за да се избегне хронифициране на заболяването. Тъй като някои причинители на предаваните по полов път болести се култивират по-бавно и трудно, преди да се изчака резултатът от микробиологичното изследване се започва с емпирична терапия със строго определени мощни антимикробни препарати за всяка конкретна инфекция.