Брой 9/2014
Полифармацията е широко разпространена и средно половината от всички 1000 пациенти, приемат допълнително лекарствени растения, хранителни добавки и ОТС продукти, за които не споменават на лекаря, тъй като не смятат за необходимо. Популярността на билковите продукти и хранителни добавки, се дължи на факта, че щом са природни, те са безвредни. Истината е, че те също имат своя механизъм на действие, което налага да се обърне внимание на пациентите и особено на тези с хронични заболявания, приемащи редовно лекарства. Средно при 25-33% от пациентите приемащи лекарствени растения и/или хранителни добавки в комбинация с лекарства, се проявяват различни по сила нежелани лекарствени реакции. Не случайно, преди и след оперативна намеса, пациентите се съветват да спрат приема на билки и хранителни добавки за поне 2 седмици.
Взаимодействията между лекарства и растителни продукти могат да се проявят в: повишаване или намаляване на ефекта и дори проява на токсични ефекти. Тези взаимодействия са 2 типа – фармакодинамични (свързани с механизма на действие) или фармакокинетични (най-често на ниво метаболизъм или екскреция).
Особено внимание да се обърне на пациентите приемащи следните лекарства:
- Антикоагуланти
- Антидиабетни
- Антипиретензивни
- Антидепресанти
- Антиретровирусни
Най-голям брой документирани нежелани лекарствени взаимодействия предизвиква едновременният прием на лекарства с продукти съдържащи жълт кантарион, гинко, чесън, сладък корен.
Най-голям брой документирани взаимодействия с билки и хранителни добавки, се наблюдават при лекарства повлияващи ЦНС, кардио-васкуларната система и антибиотици.
Топ 4 лекарства с най-много документирани взаимодействия с билки и хранителни добавки са: варфарин, инсулин, дигоксин и аспирин.