Брой 8/2023
Д-р Д. Герасимова¹, Доц. д-р И. Такева², д.м.
1 Университетска многопрофилна болница „Света Анна“ – София
2 Медицински факултет, Софийски Университет „Св. Климент Охридски“
Болката е широко разпространен медицински проблем, които е не само с индивидуални, но и социални и икономически последици. Предизвикателство е да бъдат разбрани по-добре както етиологичните и рисковите фактори за поява на болката, така и да се обогати подхода за нейното повлияване и лечение. Проучванията през последните десетилетия върху този проблем водят до нови насоки, оценка и лечение. Биопсихосоциалният подход е особено добре приложим в областта на хроничната болка, тъй като е интегративен метод, които обхваща многоизмерното естество на болката. Важно е по-широкото му приложение и у нас, защото е доказано терапевтично ефективен за управление на най-честите симптоми и синдроми и при пациенти с хронична болка в гърба. Според последните проучвания, свързани с рехабилитация на тези пациенти, основните препоръки за интервенционално лечение са свързани с упражнения, методи за психологическо въздействие и мултимодални подходи. Лечението на „цялата“ личност е много по-важно от фокусирането само върху болестта.
Ключови думи: хронична болка, мултимодална рехабилитация, биопсихосоциален модел
Адрес за кореспонденция:
Д-р Десислава Герасимова
Клиника по физикална и
рехабилитационна медицина
УМБАЛ „Св. Анна“ – София
тел.: 0879 885 573
е-mail: dessimet@yahoo.com
Пълната статия е заключена за четене!
Статиите от новите издания на списание GP NEWS са заключени за четене. В сайта се публикуват само резюмета на статиите. По-долу е публикувана датата, на която ще бъде отключена цялата статия.
Ако желаете да прочетете цялото съдържание в статията преди датата на отключване, може да закупите онлайн книжният вариант на съответния брой, в който е публикувана статията.
Дата на отключване: 1 Август 2025 г.