Брой 12/2016
Проф. д-р Златко Кълвачев, дмн
Основният представител на бактериите от род Helicobacter, който има отношение към патологията на човека е Helicobacter рylori. Този микроорганизъм е широко разпространен в целия свят, като заразяването обикновено се случва още в детството. Предаването на инфекцията се осъществява по фекално-орален механизъм. Антитела срещу H. рylori се откриват в голяма част от възрастното население.
Инфекцията, причинена от H. рylori се свързва развитието на гастрит, дуоденална язва, хроничен атрофичен гастрит и аденокарцином на стомаха. Напоследък обаче, редица изследователи съобщават за възможната етио-патогенетична връзка на H. рylori и с рака на ларинкса и хипофаринкса (Rezaii J. et al., 2008, Head Neck. 30(12):1624-7.; Gong H. et al., 2012, Clin Transl Oncol. 14(12):905-10.; Zhou J et al., 2016, Head Neck. 38 Suppl 1:E2291-6).
Плоскоклетъчният ларингеален карцином е сред малигнените заболявания на горните диахателни пътища, с честота около 30% от карциномите в областта на главата и шията и 2-3% от всички видове рак. Тютюнопушенето и злоупотребата с алкохол са сред основните рискови фактори за развитието на този вид рак. Други фактори са инфекциите (човешки папиломен вирус и др.), гастро-езофагеалния рефлукс и генетичното предразположение. Наскоро беше установено, че H. pylori може да мигрира в горната аеродигестивна зона и вероятно също участва в развитието на ларингеална неоплазия.
Възможната връзка между инфекцията с H. pylori и рака на ларинкса и фаринкса се дискутира от години. Различни проучвания, проведени с цел демонстриране на тази връзка показват, че рискът от развитие на ларингеален рак е в пъти по-висок при хората, инфектирани с H. pylori в сравнение с контролната група. Много е вероятно механизмите чрез които H. pylori въздейства върху функцията на стомашните епителни клетки (директно чрез възпалението и индиректно – индукция на протеинова модулация и генетични мутации) да са същите и при лигавицата на ларинкса/фаринкса. Освен чрез гастро-езофагеалния рефлукс, H. pylori може да попадне в устата и гърлото и директно чрез замърсена храна и/или вода. Освен това може да се предположи, че оралното присъствие на H. pylori представлява постоянен или временен резервоар за ре-инфекция на стомаха. Така или иначе, откриването на този микроорганизъм в лигавицата на ларинкса и фаринкса представлява потенциален риск за директно или индиректно (ко-фактор) отключване на онкогенен процес в тези органи. Разбира се, необходими са още изследвания, които да докажат или отхвърлят тази възможност.